NU ne-a batut nimeni, dar plangem si plecam deprimati acasa! Romania, AFARA de la Euro dupa 0-0 cu Germania! Aici ai tot ce s-a intamplat

Romania U21 Adrian Mutu Echipa Nationala de Tineret EURO U21 Germania U21 Nationala
Data publicarii: Marti 30 Martie 2021, 18:39
Data actualizarii: Marti 30 Martie 2021, 21:06

Nu am pierdut nici cu Olanda, nici cu Germania, dar suntem eliminati de la Euro. Romania lui Mutu paraseste Campionatul European inca din faza grupelor!

GERMANIA 0-0 ROMANIA

Romania nu a reusit sa castige in fata Germaniei, iar 'tricolorii mici' pleaca inca din faza grupelor de la Campionatul European de tineret!

Germania a avut sansa sa deschida scorul din penalty, dupa ce Oaida a facut un hent in zid, la o lovitura libera, dar Nmecha a trimis in bara. Jucatorii lui Mutu au avut cea mai clara ocazie in minutul 5, cand Matan a sutat din interiorul careului, dar balonul s-a dus in bara.

Romania U21 incheie pe locul 3 in grupa, dupa ce Olanda s-a impus cu 6-1 in fata Ungariei.

FINAL!

Min. 91: Ultima schimbare la Germania! Stach intra in locul lui Berisha.

Min. 90: Meciul a fost prelungit cu 4 minute!

Min. 89: OCAZIE GERMANIA! Pieper se inalta in careu dupa o centrare venita din lovitura libera, trimite cu capul dar balonul se duce in bara.

INFO: Olanda conduce 6-1 cu Ungaria in minutul 89!

Min. 88: Olaru recupereaza in jumatatea adversa, ii trimite lui Ciobanu, care insa nu reuseste sa ajunga la minge.

Min. 82: Inca o schimbare la Germania! Jakobs intra in locul lui Baku.

INFO: In minutul 79, Olanda conduce cu 4-1 in meciul cu Ungaria! Romania se poate califica doar daca inscrie.

Min. 76: Inca o schimbare la Romania! Octavian Popescu intra in locul lui Adi Petre.

Min. 75: OCAZIE GERMANIA! Interventie incredibila a lui Vlad la sutul lui Burkardt!

Min. 72: RATARE! Nmecha este desemnat sa execute lovitura de pedeapsa, dar trimite in bara din stanga lui Vlad, care intuise coltul!

Min. 70: PENALTY pentru Germania! Berisha executa lovitura libera, balonul se duce in zid, iar Oaida face hent!

INFO: Ungaria reuseste sa inscrie in minutul 65 si reduce din diferenta, 3-1! Romanii trebuie sa inscrie pentru a se califica.

Min. 65: Ciobanu executa lovitura libera, dar trimite usor peste zid, direct in bratele portarului.

Min. 65: Pieper il faulteaza pe Olaru la marginea careului, iar arbitrul acorda lovitura libera pentru Romania.

Min. 63: Inca o schimbare pentru Romania! Dragusin intra in locul lui Pascanu, care a cerut interventia medicilor.

Min. 62: Prima schimbare la Germania! Klimowicz este inlocuit cu Burkardt.

Min. 60: Lovitura libera pentru Romania! Ciobanu executa dar trimite mult peste poarta.

INFO: Olanda inscrie din nou in minutul 58 si face 3-0! 'Tricolorii mici', obligati sa inscrie!

Min. 57: Inca o schimbare pentru nationala Romaniei! Morutan intra in locul lui Dulca.

Min. 53: Raum centreaza puternic in careul nostru, dar Vlad e din nou atent si boxeaza.

Min. 52: Olaru il faulteaza pe Raum si vede cartonasul galben.

Min. 50: Dorsch are o intrare intarziata la Oaida si vede cartonasul galben.

INFO: Olanda inscrie din nou, in minutul 47 si face 2-0! Romania, obligata sa inscrie pentru a spera la calificare!

Min. 46: Mutu face prima schimbare la pauza! Ciobanu intra in locul lui Itu.

Min. 46: A inceput a doua repriza!

PAUZA

INFO: Olanda deschide scorul in minutul 42! Romania este eliminata la scorul acesta!

Min. 42: Baku patrunde in careu si trimite in fata portii, dar Pascanu are din nou o interventie de senzatie si respinge!

Min. 40: Itu vede cartonasul galben dupa un fault la Klimowicz.

INFO: In minutul 35, e 0-0 in Olanda-Ungaria. La acest scor, Romania e calificata.

Min. 31: Berisha centreaza in careu, Baku reia cu capul dar trimite peste poarta.

Min. 24: OCAZIE GERMANIA! Contraatac al nemtilor, balonul ajunge la Klimowicz, care scapa singur cu Vlad si suteaza la coltul lung! Pascanu ajunge inspirat si respinge balonul din fata portii.

Min. 22: Nmecha patrunde in careu si ramane singur cu Pascanu, care intercepteaza balonul. Jucatorul neamt cade si cere penalty, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

Min. 20: OCAZIE GERMANIA dupa o centrare venita din corner! Schlotterbeck se inalta de langa Dulca, dar trimite pe langa poarta, iar Berisha nu reuseste sa ajunga la minge.

Min. 16: Primul corner pentru Germania! Centrare in careu, dar Vlad este atent si boxeaza balonul!

Min. 5: OCAZIE URIASA! Balonul ajunge la Matan in interiorul careului, suteaza puternic la coltul lung, dar balonul se duce in bara!

Min. 3: OCAZIE ROMANIA! Ciobotariu trimite cu capul spre poarta Germaniei, un fundas intervine in ultimul moment si respinge balonul.

Min. 1:  A inceput meciul!

17:35 Echipele de start:

Adrian Mutu a facut schimbari majore in primul 11 pentru meciul cu Germania U21. Astfel, Ciobanu, Morutan si Boboc au fost lasati pe banca de rezerve. Dulca, Oaida, Itu, Vladoiu si Adi Petre sunt noile nume din echipa de start a Romaniei. Marius Marin si George Ganea sunt suspendati pentru acest meci dupa cumulul de cartonase galbene.

16:30 UEFA a anuntat brigada de arbitri pentru meciul din aceasta seara.

Astfel, partida dintre Germania U21 si Romania U21 va fi arbitrata de o brigada din Spania, la centru fiind Guillermo Cuadra Fernandez, care va fi ajutat de asistentii Inigo Prieto si Jose Naranjo. Cel de-al patrulea oficial va fi Adam Farkas din Ungaria.

Brigada din Spania a mai arbitrat doua meciuri de la Campionatul European, respectiv Ungaria - Germania 0-3 si Rusia - Franta 0-2.

15:45 Fostul mare fotbalist Marcel Raducanu a prefatat meciul din aceasta seara si a comentat sansele "tricolorilor mici" la calificare.

"E asa o conjunctura... Echipa noastra are patru puncte, nemtii la fel, iar olandezii doua puncte si daca ei in bat pe unguri fac cinci puncte. Daca noi pierdem cu Germania, s-a terminat! Deci nu au voie sa piarda cu Germania! Se pot incurca lucrurile.

Sa speram ca nu ne bat cu toate ca au o echipa buna! Noi trebuie sa ne gandim doar la noi, sa ne facem jocul, sa le punem probleme, cum am facut si in trecut. Romania trebuie sa joace agresiv, compact! Imi plac astia mici cum evolueaza, sunt 4-5 care ar fi fost si-n echipa mare.

Imi plac acesti copii! Au atitudine, sunt foarte disciplinati in joc, il au pe Ciobanu, care bate foarte bine lovituri libere. Sansele lor de a trece de grupe sunt mai mari ca ale Romaniei de a se califica la Mondial", a declarat Marcel Raducanu, potrivit ProSport.

14:50 In aceasta dimineata, selectionerul Adrian Mutu a decis sa ii scoata pe jucatori la o plimbare de 15 minute pe aleea din fata hotelului Marriott din Budapesta.

Aceasta a fost prima iesire pentru "tricolorii mici", exceptand momentele in care s-au deplasat la meciuri sau la antrenamente, din cele 10 zile petrecute in Ungaria.

13:27 Adrian Mutu a fost sfatuit de Gigi Becali cu privire la echipa de start pe care ar trebui sa o trimita pe teren in meciul cu Germania U21. Patronul celor de la FCSB a spus ca doi jucatori nu au voie sa lipseasca din primul 11.

"Am auzit ca Mutu ar vrea sa umble la primul 11 si sa joace fara Morutan si Olaru. Ca nu stiu cum au jucat cu Ungaria, ca nu stiu ce... Eu spun doar atat: fara Morutan si Olaru va fi 'la revedere!' cu Germania. Nu vom avea nicio sansa", a declarat Gigi Becali, potrivit DigiSport.

12:40 Selectionerul Germaniei U21 a declarat inaintea meciului cu "tricolorii mici" ca se asteapta la o partida dificila. Stefan Kuntz a vorbit despre calitatea jocului romanilor, atragandu-le atentia jucatorilor sai:

"Au o mentalitate incredibila, intra in joc formidabil. Sunt dedicati fotbalului, asta e marea lor calitate, si va fi o incercare extrem de dificila pentru noi. Nu putem sa ne aparam in acest meci, va trebui sa apasam din nou pedala de acceleratie”, a spus Stefan Kuntz, potrivit presei din Germania.

Antrenorul nemtilor este prieten bun cu Erwin van de Looi, care pregateste reprezentativa de tineret a Tarilor de Jos si care i-ar fi transmis, dupa meciul direct din weekend, ca spera ca echipele lor sa se califice in sferturile de finala ale Europeanului U21.

"Erwin a venit la mine si mi-a zis: 'Daca faceti 2-2 cu romanii, vin in Germania si te ucid!' L-am privit cateva clipe, el e un pic mai inalt ca mine si i-am raspuns asa: 'Erwin, mi-ar face mare placere sa vii in Germania, dar mai degraba sa bem o cafea decat sa-mi faci rau.'

Lumea stie ca exista multa simpatie intre mine si Erwin. Dar acum suntem concentrati total la meciurile noastre. Obiectivul nostru este sa invingem Romania. Daca reusim, atunci si Erwin va fi multumit. Scopul amandurora este sa jucam in sferturile de finala", a declarat Kuntz, conform cotidianului Algemeen Dagblad.

11:25 Jucatorii lui Adrian Mutu vor lupta pentru calificare in aceasta seara in echipamentul galben. Hai ROMANIA!!!

10:30 Capitanul echipei de tineret a Romaniei in primele meciuri de la Euro 2021, Marius Marin, este suspendat pentru meciul din aceasta seara. "Tricolorii mici" se motiveaza, insa, cu mesajul pe care acesta l-a transmis inaintea duelului cu Ungaria U21:

"De cand sunt la nationala asta, am cunoscut cel mai unit grup si cu voi toti nu mi-e frica de nimeni si de nimic. Am demonstrat chestia asta cu Olanda si vreau sa demonstram si astazi.

Pentru noi este un derby si doar o singura echipa poate sa iasa invingatoare de pe teren, iar asta e Romania! Luptam pentru Romania, baieti! Hai Romania!"

Romania U21 infrunta astazi, de la ora 19:00, reprezentativa de tineret a Germaniei intr-un meci decisiv pentru calificarea in sferturile de finala ale Campionatului European U21.

Inaintea acestui meci, cele doua echipe sunt la egalitate in fruntea clasamentului Grupei A, cu 4 puncte, nemtii avand un golaveraj mai bun decat jucatorii lui Adrian Mutu. Pe locul 3 se afla reprezentativa Tarilor de Jos, cu 2 puncte, echipele calificate in faza urmatoare a competitiei urmand a fi decise in aceasta seara.

Cum arata acum clasamentul grupei:

1. Germania 4p. 4-1
2. Romania 4p. 3-2
3. Tarile de Jos 2p. 2-2
4. Ungaria 0p. 1-5

"Tricolorii mici" sunt obligati sa obtina un rezultat pozitiv in fata Germaniei U21. In cazul unei infrangeri, indiferent de scor, olandezilor le este suficient sa se impuna la un gol diferenta in fata Ungariei si merg in sferturile de finala. AICI toate calculele calificarii.

Adrian Mutu nu va putea conta in aceasta seara pe Marius Marin si George Ganea, suspendati pentru cumul de cartonase galbene. Selectionerul a anuntat la conferinta de presa ca Marco Dulca si Adi Petre sunt pregatiti sa le ia locul in echipa si sa demonstreze din ce aluat sunt facuti.

Iata cum ar putea arata echipa Romaniei U21 in meciul decisiv cu Germania U21: Vlad - Harut, Ciobotariu, Pascanu, Boboc - Olaru, Dulca, Ciobanu - Matan, Petre, Morutan.

Partida dintre Germania U21 si Romania U21 este programata de la ora 19:00 si va fi transmisa LIVE pe TVR 1 si www.sport.ro.