SIMONA HALEP A CASTIGAT IN PREMIERA TURNEUL DE LA ROMA! Pliskova s-a retras in al doilea set la scorul de 6-0, 2-1

Simona Halep Karolina Pliskova WTA Roma 2020 Tenis Simona Halep trofeu WTA 2020
Data publicarii: Luni 21 Septembrie 2020, 13:30
Data actualizarii: Luni 21 Septembrie 2020, 16:47

Karolina Pliskova s-a retras la scorul de 6-0, 2-1 pentru Simona Halep in finala turneului WTA Premier 5 de la Roma.

Simona Halep - Karolina Pliskova 6-0, 2-1 (ret.)

GAME, SET & MECI, SIMONA HALEP dupa doar 32 de minute de joc!

• Simona Halep finala WTA Roma 2020

Simona Halep devine prima romanca in istorie care se impune in turneul WTA din capitala Italiei. In plus, Halep a castigat al 22-lea titlu WTA al carierei.

La a treia finala jucata, Halep castiga primul turneu la Roma, dupa un abandon al Karolinei Pliskova la scorul de 6-0, 2-1 pentru Simona Halep. Campioana en-titre de la Wimbledon a intrat hotarata in meci si a practicat un tenis ireprosabil, dar a beneficiat si de faptul ca sportiva din Republica Ceha s-a afisat diminuata din punct de vedere fizic, acuzand dureri la coapsa stanga si in zona lombara. Numarul 4 WTA a cerut o scurta interventie a medicului in pauza dintre seturi, dar aceasta nu i s-a dovedit utila.

Halep ajunge la al treilea turneu castigat la rand. Performante incredibile pentru Simona la Dubai, Praga si Roma, competitii in cadrul carora a bifat 13 victorii consecutive.

Setul 2:

1-2: Simona rateaza o minge de break la 30-40, dar returneaza eficient si provoaca erorile nefortate ale cehoaicei in prelungirile game-ului.

1-1: Doua duble greseli comise de Simona Halep in acest game, iar Pliskova apare pentru prima oara pe tabela in aceasta finala.

1-0: Halep rateaza prima minge de break a setului secund, dar o fructifica pe a doua. A fost al saptelea game castigat consecutiv de Simona.

Karolina Pliskova a cerut interventia medicului in pauza scurta dintre seturi, dar nu a fost vorba despre un time-out medical.

Statistica incredibila a primului set: Karolina Pliskova nu a executat nicio lovitura direct castigatoare.

Setul 1:

6-0: Karolina Pliskova, anihilata total de Simona Halep in setul inaugural al finalei, care se incheie cu un game castigat la 15 de romanca. Durata primului set: 20 de minute.

5-0: TRIPLU BREAK SIMONA! Finala se desfasoara mai rapid decat si-ar fi imaginat oricine. Start incredibil de meci pentru campioana de la Wimbledon, care e la un singur game de castigarea primului set dupa numai 17 minute de joc.

4-0: Eroica Simona! Halep salveaza trei mingi de break, intoarce de la 0-40 pentru a se apropia cu succes de finalul primului set.

3-0: DUBLU BREAK SIMONA! Pliskova comite dubla greseala la scorul de 30-40, iar Halep va avea sansa de a se desprinde la patru game-uri avans, imediat dupa reluarea jocului.

2-0: Desi a cazut la al treilea punct al game-ului, provocandu-le fanilor o mica sperietura, Simona Halep joaca solid in continuare si face hold la 15.

1-0: BREAK SIMONA! Halep revine de la 0-30 si face primul break al finalei.

Simona Halep va incepe finala la primire.

Simona Halep joaca impotriva Karolinei Pliskova (7-5 H2H) pentru primul titlu WTA la Roma si al 22-lea in cariera.

Calificata pentru a treia oara in finala turneului WTA de la Roma, Simona Halep si-a aflat adversara din finala de luni, care va incepe la ora 15:30.

Oponenta ii va fi cehoaica Pliskova Karolina, ocupanta locului 4 in clasamentul mondial, care a trecut de conationala sa, Marketa Vondrousova (19 WTA), scor 6-2, 6-4 in penultimul act, dupa un joc care a durat o ora si 23 de minute

Cu toate ca are palmares pozitiv in fata sportivei din Republica Ceha, Halep are motive de ingrijorare inaintea acestui meci, avand in vedere ca toate confruntarile au fost echilibrate, iar una din cele doua jucate pe zgura s-a incheiat in favoarea Karolinei.

S-a intamplat in sferturi la Madrid 2018 ca Pliskova sa o depaseasca pe Simona Halep pe zgura, scor 6-4, 6-3, dar cel mai relevant meci jucat de cele doua pe suprafata lenta s-a desfasurat in 2017, in semifinalele Roland Garros, cand actualul numar 2 WTA se impunea cu 6-4, 3-6, 6-3.

Finala turneului WTA Premier 5 de la Roma dintre Simona Halep si Karolina Pliskova va avea loc luni, 21 septembrie cu incepere de la ora 15:30, ora Romaniei.