AVE SIMONA! | HALEP va juca A TREIA FINALA LA ROMA si a 39-a intr-un turneu WTA: pe cine va infrunta luni in ultimul act al competitiei

Simona Halep Garbine Muguruza Roland Garros 2020 Tenis Simona Halep WTA Roma 2020
Data publicarii: Duminica 20 Septembrie 2020, 09:30
Data actualizarii: Duminica 20 Septembrie 2020, 16:25

Simona Halep a invins-o in trei seturi pe Garbine Muguruza, 6-3, 4-6, 6-4 la finalul unui meci dramatic plin de puncte incredibile.

In finala competitiei WTA Premier 5 de la Roma, Simona Halep se va duela cu invingatoarea semifinalei 100% cehesti dintre Karolina Pliskova (4 WTA) vs. Marketa Vondrousova (19 WTA).

• Constanta Simonei Halep o sperie pe Muguruza: Ma astept la o lupta dificila. Ce spune iberica despre semifinala de la Australian Open

Setul 3:

6-4: GAME, SET & MECI, SIMONA HALEP!!! Partida s-a incheiat dupa doua duble greseli comise consecutiv de Garbine Muguruza.

5-4: Break la zero bifat de finalista Australian Open 2020, care va servi dupa pauza pentru a ramane in meci.

5-3: Garbine isi tine serviciul la 15.

5-2: Break pentru Muguruza obtinut la 30.

5-1: Simona isi recupereaza la loc break-ul, castigand la 15.

4-1: Rebreak reusit de Muguruza in prelungiri.

4-0: BREAK dublu, Simona! Halep se desprinde la un ecart care ar putea fi decisiv in al treilea set.

3-0: Game la 15 adjudecat de numarul 2 WTA. Simona e la trei game-uri de calificarea in ultimul act al intrecerii de la Roma.

2-0: BREAK SIMONA! Halep castiga game-ul la 30.

1-0: Halep debuteaza cu dreptul in setul decisiv.

Setul 2:

4-6: Hold la zero pentru Garbine Muguruza, care impinge semifinala in setul decisiv.

4-5: Break Muguruza, care se apropie la un game de impingerea partidei in setul decisiv.

4-4: Muguruza face game pe propria serva in prelungiri.

4-3: Break bifat cu relativa lejeritate de Muguruza, la 15.

4-2: Dubla greseala comisa de Muguruza la mingea de break obtinuta de Simona.

3-2: Ghinion pentru Simona, care rateaza cu putin un passing shot la mingea de break procurata de Muguruza. Spanioloaica revine in meci si va servi pentru a egala la 3 dupa pauza.

3-1: BREAK SIMONA! Halep are set si break avans.

2-1: Halep conduce din nou dupa un game castigat cu dificultate in prelungiri.

1-1: Hold solid pentru Muguruza, care egaleaza dupa un game castigat la 15.

1-0: Simona Halep castiga in prelungiri primul game al setului secund.

Halep a castigat 79% din punctele jucate la retur pe serva a doua, informeaza WTA. Uluitor procentaj pana si pentru campioana en-titre de la Wimbledon.

Garbine Muguruza a cerut time-out medical in pauza dintre seturile 1 si 2. Spanioloaica a revenit pe suprafata terenului de joc in aplauzele italienilor din tribune.

Setul 1:

6-3: SET SIMONA! Halep face rebreak si se impune in primul set sub 40 de minute de joc. Campioana de la Wimbledon e la un set distanta de finala turneului WTA Premier 5 de la Roma.

5-3: Muguruza face break si relanseaza setul intai.

5-2: Simona va servi dupa pauza pentru adjudecarea setului inaugural, dupa ce Garbine Muguruza a reusit al doilea hold al partidei.

5-1: Halep face hold la 15 si pare de neoprit in drumul sau spre castigarea primului set.

4-1: Break dublu, Simona! Halep se desprinde la trei lungimi in fata ibericei si va servi pentru 5-1 dupa pauza.

3-1: Eroica Simona! Halep salveaza consecutiv trei mingi de break si isi apropie game-ul in prelungiri.

2-1: Muguruza isi castiga primul game pe serviciu al meciului cu dificultate, dupa ce Simona a ratat sansa de a se desprinde la doua break-uri in fata.

2-0: Halep salveaza minge de break si isi adjudeca hold-ul in prelungiri. Jocul capata deja intensitate ridicata, lucru obisnuit pentru duelurile dintre Simona si Garbine.

1-0: BREAK SIMONA! Inca din startul meciului, Simona Halep o preseaza suficient de lung pe Garbine Muguruza, reusind break-ul la 15.

Simona Halep a ales sa inceapa meciul la retur.

Simona Halep va juca impotriva spanioloaicei Garbine Muguruza in semifinalele turneului WTA Premier 5 de la Roma. Super-duelul celor doua jucatoare, care s-au intalnit ultima oara in semifinalele Australian Open 2020, va avea loc duminica de la ora 13:00.

Pentru a trece de faza sferturilor de finala, Garbine Muguruza a invins-o pe finalista US Open 2020 cu revenire de scor; a fost 6-3, 6-4 pentru Garbine, dupa un prim set adjudecat de Victoria cu 6-3.

Garbine Muguruza o conduce pe Simona Halep cu 5-2 la capitolul meciuri directe

De partea opusa a fileului, Simona Halep si-a dorit sa ramana timp suplimentar pe teren azi, dupa ce oponenta sa, Yulia Putintseva s-a retras la scorul de 6-2, 2-0, dupa numai 47 de minute de joc.

De notat ca toate cele 5 infrangeri suferite de Simona Halep in favoarea Garbinei Muguruza au avut loc pe suprafete dure, la turnee ca Wuhan, Stutgart, Cincinnati sau Doha, in timp ce confruntarile jucate pe zgura s-au incheiat cu scor favorabil Simonei Halep.

A fost 3-6, 6-1, 6-3 pentru Simona Halep la Stuttgart in 2015 si 6-1, 6-4 in semifinalele Roland Garros 2018, dar ultimul duel direct, semifinala de la Melbourne din acest an s-a incheiat dureros in defavoarea Simonei, dupa un meci aprig disputat, incheiat 6-7, 5-7 pentru sportiva din Peninsula Iberica.

Nu mai putin de 1000 de spectatori vor putea asista la semifinala dintre Simona Halep si Garbine Muguruza pe terenul central de la Foro Italico.