România se clatină! Înfrângeri dureroase pentru Ana Bogdan și Jaqueline Cristian, în prima zi a barajului cu Ucraina

Romania Cupa Billie Jean King Ana Bogdan Jaqueline Cristian Tenis Romania Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 13 Aprilie 2024, 10:40
Data actualizarii: Sambata 13 Aprilie 2024, 10:46

Echipa antrenată de Horia Tecău are nevoie de trei victorii consecutive în a doua zi de baraj pentru a reuși calificarea la turneul final al Cupei Billie Jean King.

Ana Bogdan (64 WTA) și Jaqueline Cristian (75 WTA) au pierdut meciurile din prima zi a play-off-ului decisiv cu Ucraina, care va stabili echipa calificată la turneul final al Cupei Billie Jean King.

În partida inaugurală, Ana Bogdan a adus României primul set în acest baraj, dar adversara sa, Lesia Tsurenko (42 WTA) a reușit o revenire incredibilă.

România, forțată la o revenire incredibilă pentru a obține calificarea la turneul final

După o manșă întâi pierdută cu 6-3, ucraineanca Tsurenko s-a impus scor 6-2, 6-0, în seturile următoare.

A doua întâlnire din cadrul confruntării a fost câștigată de Elina Svitolina (18 WTA) în minimum de seturi, scor 6-3, 7-5.

În urmă cu un an, Slovenia revenea de la 0-2 la meciuri împotriva României

Eșecul în minimum de seturi suferit de Jaqueline Cristian vine după parcursul bun al româncei la Charleston, unde a atins faza sferturilor de finală.

În a doua zi a play-off-ului, Ana Bogdan va fi obligată la victorie împotriva Elinei Svitolina pentru a menține echipa României în cărți pentru calificare.

Ulterior, Jaqueline Cristian este programată să o înfrunte pe Lesia Tsurenko.