Soția lui Rafael Nadal, în lacrimi: imagini sfâșietoare la Melbourne. Campionul en-titre, eliminat în turul 2

rafael nadal Australian Open 2023 Maria Xisca Perello Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 18 Ianuarie 2023, 08:15
Data actualizarii: Miercuri 18 Ianuarie 2023, 12:29

Rafael Nadal a fost învins în minim de seturi, în disputa cu Mackenzie McDonald, din a doua rundă competițională a Openului Australian.

Rafael Nadal (36 de ani, 2 ATP) a trecut în patru seturi de Jack Draper (21 de ani, 40 ATP), în runda inaugurală a Openului Australian, însă peisajul s-a schimbat complet încă din turul secund.

Câștigătorul en-titre a pierdut cu 3-0 la seturi în fața americanului Mackenzie McDonald (27 de ani, 65 ATP), scor 6-4, 6-4, 7-5. Partida s-a încheiat după 2 ore și 32 de minute de joc, timp în care Nadal a comis 31 de erori neforțate, cu nouă mai multe decât adversarul său.

Rafael Nadal, campion în 2022, eliminat în turul secund, în 2023

Tenismenul spaniol a acuzat probleme la piciorul stâng, în cel de-al doilea set și a chemat intervenția trainerului, care i-a masat zona șoldului stâng.

În pauza dintre seturile doi și trei, starea de angoasă a fost vizibilă pe chipul tenismenului din Manacor, însă imaginile copleșitoare au venit din loja ibericului, unde soția sa, Maria Xisca Perello și-a șters lacrimile.

Inclusiv antrenorul lui Rafael Nadal, Carlos Moya a fost observat vizibil afectat deopotrivă de situația nefavorabilă de scor, cât și de starea fizică diminuată a elevului său.