Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 20 Februarie 2024, 13:00
Data actualizarii: Marti 20 Februarie 2024, 13:13

Sorana Cîrstea, în formă extraordinară în Dubai. Românca „a scăpat” de Aryna Sabalenka în optimile turneului.

Sorana Cîrstea (33 de ani, 22 WTA) s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 1000 de la Dubai.

Jucătoarea din țara noastră a învins a nouăsprezecea jucătoare a lumii, Veronika Kudermetova, scor 6-1, 6-4, într-o partidă controlată, în care a reușit să câștige cinci game-uri pe serva adversarei.

Sorana Cîrstea, 4-0 la seturi împotriva Sofiei Kenin și Veronikăi Kudermetova

După victoria cu Sofia Kenin în care și-a demonstrat abilitatea de a servi impecabil - atingând borna de 18 ași -, Sorana Cîrstea a returnat solid împotriva unei jucătoare puternice.

$36,454 este valoarea premiului pe care Sorana Cîrstea îl securizează prin avansarea în faza ultimelor șaisprezece jucătoare a competiției din Emiratele Arabe Unite.

Sorana Cîrstea - Donna Vekic, duel pentru un loc în sferturile turneului WTA 1000 de la Dubai

Surprinzător, Sorana Cîrstea o va evita pe Aryna Sabalenka (2 WTA) în optimile de finală, deoarece bielorusa a cedat în meciul cu croata Donna Vekic (31 WTA).

Campioana Australian Open 2023 și 2024 s-a înclinat în fața Donnei Vekic cu un greu explicabil scor 6-0, în setul decisiv, eșec drastic, în contextul în care câștigase manșa întâi. Partida s-a încheiat scor 6-7 (5), 6-3, 6-0.