Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 20 Februarie 2024, 09:45
Data actualizarii: Marti 20 Februarie 2024, 10:17

Sorana Cîrstea va juca împotriva rusoaicei Veronika Kudermetova, în turul secund al competiției WTA 1000 de la Doha.

Sorana Cîrstea (33 de ani, 22 WTA) și-a început convingător parcursul în turneul WTA 1000 din Emiratele Arabe Unite. Sportiva din țara noastră a întrecut-o pe campioana Australian Open 2020, Sofia Kenin (25 de ani, 55 WTA), în runda inaugurală, scor 6-3, 7-6 (2).

Mult mai neobișnuit a fost scorul partidei disputate de Veronika Kudermetova (19 WTA) și Dayana Yastremska (29 WTA), întâlnire care a stabilit numele următoarei adversare a Soranei Cîrstea la Dubai.

Scor extraterestru în WTA: Kudermetova - Yastremska 6-0, 1-6, 6-0

• 98 de minute a fost durata totală a meciului, iar setul întâi s-a încheiat după doar 23 de minute.

Cum rar se întâlnește în lumea tenisului, Kudermetova și Yastremska au încheiat meciul cu un neverosimil scor 6-0, 1-6, 6-0, alternându-și perioadele de supremație cu sincronizări nefericite, astfel încât ambele jucătoare vor avea mari motive de nemulțumire, la finalul acestui duel.

Semifinalistă în Openul Australiei, Dayana Yastremska a avut o zi slabă la Dubai, pierzându-și serviciul de șase ori, în timp ce pe serva oponentei a câștigat doar două game-uri, în manșa secundă.

Artemon Apostu-Efremov, despre dopajul fostei eleve: „Simona Halep a căzut într-o capcană”