Simona Halep - Yulia Putintseva 6-2, 2-0 (ret.) | Simona Halep S-A CALIFICAT in semifinale dupa doar 47 de minute de joc! Putintseva s-a retras in setul 2

Simona Halep WTA Roma 2020 Yulia Putintseva Tenis
Data publicarii: Sambata 19 Septembrie 2020, 11:50
Data actualizarii: Duminica 20 Septembrie 2020, 13:10

Yulia Putintseva s-a retras din sfertul de finala jucat impotriva Simonei Halep din cauza unei accidentari.

UPDATE: Meciul s-a incheiat in urma retragerii kazahei Yulia Putintseva, care a acuzat o accidentare. Simona Halep este calificata astfel in semifinalele competitiei WTA Premier 5 de la Roma, unde o asteapta pe invingatoarea meciului Garbine Muguruza vs. Victoria Azarenka.

Setul 2:

2-0: BREAK SIMONA! Halep are set si break avans in primul sfert de finala al zilei de la Roma.

1-0: Simona Halep face hold in prelungirile primului game al setului doi.

Time-out medical: pauza dintre seturi este prelungita, intrucat Yulia Putintseva a cerut ingrijirile medicului.

Setul 1:

6-2: Simona Halep face un nou break, la 15, iar Simona se apropie la un set de semifinale.

5-2: Game adjudecat fara probleme de numarul 2 WTA.

4-2: Putintseva isi face serviciul in prelungiri.

4-1: Simona se distanteaza pentru prima oara in meci la trei game-uri diferenta.

3-1: Halep reuseste primul break al meciului, resiund sa castige 4 puncte consecutive.

2-1: Simona a revenit in avantaj dupa ce a fost aproape sa piarda game-ul. Kazaha a avut 3 mingi de break.

1-1: Putintseva castiga la 0 al doilea game al meciului.

1-0: Simona Halep incepe meciul castigand pe propriul serviciu.

Simona Halep are palmares pozitiv impotriva adversarei pe care o va infrunta in sferturile de finala ale turneului WTA de la Roma.

Calificata in sferturile de finala ale turneului WTA Premier 5 de la Roma dupa doua succese in minimum de seturi obtinute in defavoarea italiencei Jasmine Paolini (99 WTA), respectiv ucrainencei Dayana Yastremska (29 WTA), Simona Halep isi va masura fortele cu sportiva kazaha, Yulia Putintseva (30 WTA) pentru un loc in penultimul act competitional.

In semifinale, Halep / Putintseva se va duela cu Muguruza / Azarenka.

Simona Halep vs. Yulia Putintseva (1-0 H2H), sambata, ora 13:00

La 25 de ani, Yulia Putintseva, jucatoare dreptace de origine kazaha, nascuta la Moscova are un titlu WTA in palmares - adjudecat la Nurnberg, anul trecut - si doua finale de intrecere WTA cedate, la Guanzhou in 2018 si St. Petersburg in 2017.

Simona Halep si Yulia Putintseva s-au mai intalnit o singura data in meci direct, in turul 3 al Openului Australian din acest an, partida incheindu-se cu 6-1, 6-4 in favoarea romancei dupa 79 de minute de joc.

Pentru a ajunge in sferturi, Yulia Putintseva le-a invins pe: Rebecca Peterson (49 WTA) in primul tur, scor 6-2, 6-4, Petra Martic (16 WTA) in 16-imi, scor 6-3, 6-7, 6-4 si pe compatrioata sa, Elena Rybakina (18 WTA) in optimi, cu revenire de scor, 4-6, 7-6, 6-2.

Organizatorii intrecerii WTA Roma 2020 urmeaza sa anunte in cursul serii ora exacta a inceperii meciului dintre Simona Halep si Yulia Putintseva.