Simona Halep, victorie solida impotriva Dayanei Yastremska: are culoar liber catre o SEMIFINALA DE FOC cu Muguruza sau Azarenka

Dayana Yastremska Simona Halep Tenis WTA Tenis Simona Halep jucand la WTA Roma 2020 sub privirile lui Darren Cahill
Data publicarii: Vineri 18 Septembrie 2020, 13:54
Data actualizarii: Vineri 18 Septembrie 2020, 17:11

Simona Halep a invins-o pe Dayana Yastremska in optimile de finala ale turneului WTA Premier 5 de la Roma.

In sferturile de finala, Simona Halep se va duela cu Yulia Putintseva din Kazahstan (30 WTA), jucatoare pe care a invins-o in acest an la Openul Australian, scor 6-1, 6-4.

Setul 2:

6-4! GAME, SET & MECI, SIMONA HALEP, dupa o ora si 27 de minute de joc!

5-4: Yastremska face hold la 30.

5-3: Simona Halep serveste un nou as si mai are nevoie de un singur game pentru a accede in faza ultimelor opt jucatoare.

4-3: Intuitie remarcabila a jocului din partea Simonei Halep, dar insuficienta pentru a castiga cel mai lung game al partidei de pana acum. Yastremska face hold dupa mingi de break ratate de Simona.

4-2: Defensiva incredibila afisata de Simona, care se distanteaza din nou la doua game-uri.

3-2: Hold alb pentru ucraineanca.

3-1: Dayana Yastremska returneaza solid si revine in meci, face primul break pe serva Simonei in acest set.

3-0: A mai ramas o singura jucatoare pe teren! Break la zero semnat de Simona Halep; 6 game-uri castigate consecutiv pentru campioana Roland Garros 2018.

2-0: Hold reusit cu lejeritate de Halep, care ajunge la al 5-lea game castigat la rand.

1-0: Simona face break-ul in primul game al setului secund.

Setul 1:

7-5! SET AVANTAJ pentru Simona Halep, care fructifica cu as mingea de set.

6-5: BREAK SIMONA! Halep castiga al doilea game consecutiv, iar dupa pauza de odihna va servi pentru adjudecarea setului intai.

5-5: Exceptand o dubla greseala, Simona Halep serveste solid si egaleaza la 5 dupa un game finalizat cu un singur punct pierdut.

4-5: Yastremska se apropie la un game de adjudecarea primului set. Simona Halep va servi dupa pauza pentru a impinge setul in prelungiri.

4-4: Simona Halep isi tine serviciul fara mari emotii.

3-4: Dayana Yastremska conduce cu autoritate punctele prin intermediul reverului si forteaza greseala Simonei.

3-3: Putere de revenire admirabila aratata de Simona Halep, care semneaza si primul backhand in lung de linie de succes al setului. 20-15, totalul punctelor adjudecate dupa sase game-uri.

2-3: Se inmultesc greselile nefortate in contul Dayanei Yastremska, din dorinta ucrainencei de a incheia punctele cat mai rapid. Break alb pentru Simona.

1-3: Game la 15 pentru Simona Halep.

0-3: Desi cedeaza din nou trei puncte pe propria serva, Yastremska se mobilizeaza si reuseste sa se desprinda la trei game-uri avans in debutul primului set. 8-14, raportul punctelor castigate pana acum.

0-2: Probleme pentru Simona pe serviciu; comite o dubla greseala, iar Dayana Yastremska face break la a doua sansa avuta.

0-1: Dayana Yastremska face hold in prelungirile primului game.

Simona Halep a inceput meciul la primire.

Dupa succesul cu Jasmine Paolini, scor 6-3, 6-4 in turul 2, Simona Halep se indreapta catre sferturile de finala ale turneului WTA Premier 5 de la Roma, dar pana acolo va trebui sa treaca de ucraineanca Dayana Yastremska, care la 20 de ani ocupa locul al 29-lea in ierarhia mondiala.

Yastremska s-a calificat in optimi dupa o victorie in care si-a demonstrat rezilienta psihologica, scor 4-6, 7-6, 6-4 impotriva americancei Amanda Anisimova (27 WTA).

Halep / Yastremska vs. Rybakina / Putintseva in sferturi

Va fi prima intalnire directa intre Halep si Yastremska, iar invingatoarea meciului o va intalni in faza ultimelor opt pe jucatoarea mai buna a partidei Elena Rybakina (18 WTA) vs. Yulia Putintseva (30 WTA).

La casele de pariuri, Simona are o cota de 1.32 pentru a o invinge pe Dayana, in vreme jucatoarea din Ucraina este cotata cu 3.45 pentru calificarea in sferturi.

Jucatoarea din Ucarina are o poveste interesanta in spatele carierei sale de jucatoare profesionista. La nastere, Dayana s-a nascut cu un handicap la picioare, remediat insa rapid de medici gratie unei perechi de incaltaminte care i-a corectat orientarea talpilor:

"Nu o sa ma credeti, dar astea au fost incaltamintele mele cand m-am nascut. M-am nascut cu picioarele orientate inauntru si am purtat acesti pantofi pentru a-mi indrepta picioarele," a declarat Dayana Yastremska pentru WTA.