VIDEO Un an de la ultimul meci oficial al Simonei Halep. Românca suferea o eliminare șocantă în turul 1 al Openului American

Simona Halep US Open 2022 Simona Halep Daria Snigur Simona Halep traseu virtual Simona Halep tur 1 US Open Tenis
Data publicarii: Marti 29 August 2023, 08:25
Data actualizarii: Marti 29 August 2023, 08:25

În ediția 2022, Simona Halep a fost eliminată pentru a patra oară în primul tur la US Open, la a 12-a participare la New York.

Nimeni nu își închipuia, în urmă cu un an, că Simona Halep va ajunge pe locul 1138 în clasamentul WTA.

Simona Halep a căzut până pe locul 1140 WTA, în urma inactivității din circuit

Suspendarea din circuitele WTA și ITF au condus-o pe sportiva din România în această situație dificil de digerat, dominată în continuare de incertitudine, în ce privește procesul său cu Agenția Internațională a Integrității în Tenis.

În turul întâi al US Open 2022, Simona Halep ceda în trei seturi, în fața unei jucătoare venite din calificări, în ceea ce a fost ultima partidă oficială jucată înainte de sosirea deciziei care i-a suspendat activitatea.

Simona Halep: „Îmi doresc să revin cât mai repede pe teren.”

„A fost un caz destul de dificil. Acolo la audieri echipa mea a fost extraordinară. Alături de toți experții pe care i-am avut. Au fost puternici și apărarea a fost foarte bună: adevărul. Întotdeauna e mai ușor când spui adevărul. Am simțit că totul o să fie bine.

Mă așteptam să primesc decizia mult mai repede. Din câte știu, în regulament sunt trei săptămâni. Se fac două luni și nu am primit nicio știre despre decizie. M-am antrenat din greu.

Sunt motivată și îmi doresc să revin cât mai repede pe teren, dar am primit o veste de la avocatul meu că până la final de august nu o să primesc nicio decizie. Sunt dezamăgită de acest lucru. E prea mult să aștept după o decizie. Nu am ce să fac și va trebui să aștept”, a spus Simona Halep, într-un interviu pentru Eurosport.

Simona Halep - Daria Snigur 2-6, 6-0, 4-6
în primul tur la US Open 2022

Simona Halep a sfârșit eliminată în runda inaugurală a turneului de la US Open, ediția 2022. Pentru a patra oară în douăsprezece participări, sportiva din România a fost învinsă în runda inaugurală a competiției de mare șlem de la New York.

Erorile neforțate au fost de neoprit în jocul Simonei Halep, al cărei tenis a fost de nerecunoscut, în comparație cu jocul afișat la Toronto, la începutul lunii.

Sezonul de hard nord-american se încheie trist pentru jucătoarea din țara noastră, care a afișat o frică notabilă în joc, cu excepția setului secund și a câtorva game-uri în finalul de meci, în care a părut, preț de câteva momente, capabilă să reușească revenirea mult așteptată.

Simona Halep - Daria Snigur 2-6, 6-0, 4-6 în setul 3. Simona Halep cedează incredibil, deși a revenit de la 1-5 până la 4-5 și 30-0. La 30-egal în al zecelea game al setului decisiv, românca a atacat curajos, dar a fost depășită printr-un passing shot remarcabil al Dariei Snigur, care s-a dovedit, în cele din urmă, decisiv.

Simona Halep - Daria Snigur 2-6, 6-0, 4-5 în setul 3. Simona Halep salvează in-extremis două mingi de meci și va încerca, la reluarea jocului, să facă break-ul care îi poate obține un puternic moment de respiro. Românca încheie game-ul cu as, în prelungiri, iar nivelul de încredere în forțele proprii pare să fi revenit la cote mai înalte în ultimele puncte.

Simona Halep - Daria Snigur 2-6, 6-0, 3-5 în setul 3. Recuperează unul dintre break-uri, dar va fi suficient pentru a-i acorda moral Simonei Halep, în acest final de meci? Urmează un nou game crucial, în care românca nu are voie să pășească fals.

Simona Halep - Daria Snigur 2-6, 6-0, 2-5 în setul 3. Simona Halep își prelungește șederea pe teren, dar are nevoie de o schimbare totală în joc, de reducerea numărului de erori neforțate și, deopotrivă, mai mult curaj tactic împotriva Dariei Snigur, care s-a retras intenționat și eficient în spatele liniei, invitând-o pe Simona Halep la un joc de uzură pentru care românca nu s-a dovedit pregătită în această seară.

Simona Halep - Daria Snigur 2-6, 6-0, 1-5 în setul 3. Greșelile neforțate nu încetează să curgă în jocul Simonei Halep, care, cuprinsă de teama eșecului, pare blocată într-o spirală negativă. Va servi pentru a rămâne în meci, la scorul de 1-5 în setul decisiv contra numărului 124 WTA.

Simona Halep - Daria Snigur 2-6, 6-0, 1-4 în setul 3. Nu din prima, nici din a doua, dar din a treia șansă, Daria Snigur obține break-ul dublu și se așază într-o situație extrem de favorabilă în acest set decisiv.

Situația Simonei Halep devine critică la US Open 2022.

Simona Halep - Daria Snigur 2-6, 6-0, 1-3 în setul 3. Game pentru Daria Snigur, care îngroașă gluma și se apropie la trei game-uri de calificare.

Simona Halep - Daria Snigur 2-6, 6-0, 1-2 în setul 3. Cu o disponibilitate modestă la efort psihic, Simona Halep rezistă în setul decisiv, se înscrie pe tabelă, dar are nevoie de un plus de energie mentală pentru a o depăși pe Daria Snigur, jucătoarea mai puțin experimentată, dar mai motivată în acest set trei.

Simona Halep - Daria Snigur 2-6, 6-0, 0-2 în setul 3. O luptă importantă cedată de Simona Halep în setul decisiv, care scapă game-ul în prelungiri, permițându-i Dariei Snigur să confirme break-ul, la fel ca în primul set.

Simona Halep - Daria Snigur 2-6, 6-0, 0-1 în setul 3. Break reușit de Daria Snigur în deschiderea setului decisiv.

Simona Halep - Daria Snigur 2-6, 6-0 în setul 2. Game și set, Simona Halep! Meciul din runda inaugurală va intra în set decisiv, spre surprinderea majorității, care se aștepta la o victorie în minim de seturi pentru a șasea favorită la câștigarea trofeului.

Simona Halep - Daria Snigur 2-6, 5-0 în setul 2. Triplu break, Simona Halep, care va servi pentru câștigarea setului.

Simona Halep - Daria Snigur 2-6, 4-0 în setul 2. Frustrată de loviturile adânci ale Simonei Halep, Daria Snigur caută tot mai nerăbdător loviturile direct câștigătoare, asumându-și riscuri prea înalte. Vine al doilea break pentru româncă, iar setul decisiv pare la doar câteva minute distanță.

Simona Halep - Daria Snigur 2-6, 3-0 în setul 2. Cu un serviciu funcțional, Simona Halep începe să spere din nou și reintă în joc, afirmându-și superioritatea în partea inițială a manșei secunde.

Simona Halep - Daria Snigur 2-6, 2-0 în setul 2. Break reușit de Simona Halep! Apar greșelile neforțate și forțate în jocul ucrainencei, a cărei stare de grație pare să se disperseze, în startul setului doi.

Simona Halep - Daria Snigur 2-6, 1-0 în setul 2. Game la treizeci, Simona Halep, care câștigă al doilea game pe propria servă la Flushing Meadows.

Simona Halep - Daria Snigur 2-6 în setul 1. Game și prim set câștigat de Daria Snigur, care o plasează pe Simona Halep foarte devreme în turneu într-o ipostază pe viață și pe moarte, în actuala ediție a Openului American.

Asistăm la celebra scenă în care Simona Halep și-a acoperit capul cu prosopul, în încercarea de a se detașa complet de situația emoțională teribilă pe care a resimțit-o pe teren.

Simona Halep - Daria Snigur 2-5 în setul 1. Noroc rarisim pentru Simona Halep, care salvează, la 15-40, două mingi de set cu ajutorul bandei fileului, în puncte consecutive.

În prelungiri, serva o ajută pe româncă să reducă din diferență, dar urmează o perioadă grea a jocului, în care Daria Snigur este predispusă să primească o injecție de moral, în cazul în care probabilitățile vor confirma în curând deznodământul primului set.

Primul game câștigat pe propria servă de Simona Halep la US Open 2022.

Simona Halep - Daria Snigur 1-5 în setul 1. Ce părea să fie un simplu start de meci nereușit pentru Simona Halep se transformă, ușor-ușor, într-un scenariu în care Simona Halep va fi nevoită să revină de la 0-1 la seturi pentru a evita o eliminare șocantă în runda inaugurală la US Open.

De urmărit reacția româncei în game-urile următoare, în mod special la serviciu.

Simona Halep - Daria Snigur 1-4 în setul 1. Serviciul o trădează iar pe Simona Halep, care cedează un nou break, la treizeci, zădărnicindu-și eforturile din game-ul anterior.

Simona Halep - Daria Snigur 1-3 în setul 1. Rebreak, Simona Halep, care o face pe Daria Snigur să lovească din alergare pentru primele dăți în acest debut de confruntare, spre succesul ei, încheind game-ul la cincisprezece.

Simona Halep - Daria Snigur 0-3 în setul 1. Game lung, extrem de disputat, pierdut în prelungiri de Simona Halep. Au fost primele schimburi de mingi în care sportiva din țara noastră a început să se simtă confortabil pe teren, conectată la intensitatea ridicată impusă jocului de ucraineancă, încă din primele secunde ale partidei.

Dublu break avans pentru Snigur, după trei game-uri, într-un start de meci neprevăzut de nimeni.

Simona Halep - Daria Snigur 0-2 în setul 1. Daria Snigur se simte confortabil dictând punctele cu reverul, a cărui forță o surprinde pe Simona Halep. Ucraineanca se distanțează la două game-uri, confirmând break-ul.

Simona Halep - Daria Snigur 0-1 în setul 1. Start nesigur de campanie pentru româncă la New York: greșelile neforțate din primul game îi acordă tinerei adversare primul break al partidei.

Simona Halep (30 de ani, 7 WTA) a aflat numele adversarei pe care o va întâlni în runda inaugurală a Openului American.

Jucătoarea din România va primi replica ucrainencei Daria Snigur, oponentă cu zece ani mai tânără.

În 2019, Halep a câștigat turneul de senioare de la Wimbledon, iar Snigur s-a impus în proba de junioare a aceleiași competiții.

Daria Snigur (124 WTA) a ajuns pe tabloul principal al Grand Slam-ului de la New York în premieră, reușind să treacă de cele trei tururi preliminare contra prețul pierderii unui singur set.

Prima adversară a Simonei Halep la US Open 2022 a câștigat turneul de junioare de la Wimbledon, în 2019

• Halep - Snigur se joacă luni-seara, după ora 20:00, pe Arena Louis Armstrong, după încheierea meciului Murray - Cerundolo.

Snigur le-a eliminat pe Andiranjafitrimo (217 WTA), Wickmayer (526 WTA) și Hibino (200 WTA), în calificările de la Flushing Meadows.

În 2022, Snigur a câștigat 28 din cele 39 de meciuri jucate pe hard, și 26 din totalul de 40 de partide oficiale disputate.

În urmă cu trei ani, Daria Snigur a câștigat Wimbledonul, în proba de junioare.

Simona Halep - Daria Snigur se joacă luni, 29 august, în prima zi de turneu a Openului American, ediția 2022. Desfășurarea partidei va fi transmisă live text pe www.sport.ro.

Întâia zi de concurs va programa trei meci pentru tenisul românesc, Gabriela Ruse și Jaqueline Cristian urmând să o acompanieze pe Simona Halep în ordinea de zi.

Meciurile româncelor din prima zi a Openului American 2022

• Simona Halep (7 WTA) - Daria Snigur (124 WTA), Stadionul Louis Armstrong, după ora 20:00
  • Gabriela Ruse (101 WTA) - Daria Saville (58 WTA), terenul 6, după ora 21:30
  • Jaqueline Cristian (77 WTA) - Anett Kontaveit (2 WTA), terenul 17, marți, 30 august, după ora 01:00

Traseul virtual al Simonei Halep la US Open 2022

• Tur 1: Daria Snigur (124 WTA)
  • Tur 2: Magdalena Frech (104 WTA) / Rebecca Marino (112 WTA).
  • Tur 3: Jil Teichmann (30 WTA)
  • Optimi: Cori Gauff (12 WTA) / Madison Keys (20 WTA)
  • Sferturi: Maria Sakkari (3 WTA) / Beatriz Haddad Maia (15 WTA) / Caroline Garcia (17 WTA)
  • Semifinale: Anett Kontaveit (2 WTA) / Ons Jabeur (5 WTA)
  • Finală: Iga Swiatek (1 WTA)

În 2021, Simona Halep s-a oprit în faza optimilor de finală ale US Open, sfârșind eliminată de ucraineanca Elina Svitolina, scor 6-3, 6-3.