ROGER FEDERER - NOVAK DJOKOVIC 6-7, 6-1, 6-7, 6-4, 12-13 | Nole, rege la Wimbledon 2019 dupa un meci de 5 ore, incheiat dupa un tie-break impus in premiera de regulament, la 12-12 in decisiv

Roger Federer Novak Djokovic Wimbledon Tenis ROGER FEDERER - NOVAK DJOKOVICI 16:00, finala perfecta de la Wimbledon! Halep afla cu cine va dansa la bal :)
Data publicarii: Duminica 14 Iulie 2019, 15:39
Data actualizarii: Duminica 14 Iulie 2019, 21:34

Urmareste aici desfasurarea finalei de la Wimbledon

ROGER FEDERER - NOVAK DJOKOVIC LIVE

Set 5

12-13 Djokovic castiga finala de la Wimbledon dupa un meci maraton! 4 ore si 55 de minute a durat partida!
12-12
Finala se decide la tiebreak!
11-12
Djokovic revine la conducerea setului!
11-11
Federer egaleaza! Finala incredibila la Wimbledon!
10-11
Djokovic trece la conducere!
10-10
Federer egaleaza!
9-10
Djokovic revine la conducere, Federer urmeaza sa serveasca!
9-9
8-9
Djokovic isi face serviciul!
8-8
Djokovic reuseste break-ul la randul sau!
5-6
Djokovic castiga acest game, dar Federer urmeaza la serviciu!
5-5
Federer egaleaza! Meci absolut incredibil!
4-5
Djokovic, la un pas de castigarea turneului!
4-4
3-4
Federer reuseste un break important!
2-4
Djokivic se distanteaza in setul decisiv intr-un moment crucial al meciului!
2-3
Djokovic revine la conducere!
2-2
Federer salveaza trei mingi de break si egaleaza!
1-2
1-1
Federer egaleaza rapid!
1-0
Djokovic castiga primul game din setul decisiv!

Set 4

6-4 Federer castiga si trimite meciul in set decisiv!
5-4
Djokovic se apropie de Federer, insa elvetianul va servi pentru castigarea setului!
5-3
Break neasteptat reusit de Djokovic!
5-2
Federer, la un pas de castigarea setului si de trimiterea finalei in decisiv!
4-2
Federer se desprinde!
3-2
Federer, pentru prima data la conducerea setului!
2-2
1-2
Djokovic revine la conducerea setului dupa ce Federer reusise sa egaleze!
0-1
Djokovic incepe setul cu un game castigat!

Set 3

6-7 Djokovic castiga al doilea set la tiebreak!
6-6
Djokovic trimite setul in tiebreak!
6-5
Inca un pas facut de Federer catre castigarea setului!
5-5
Djokovic egaleaza!
5-4
Federer se apropie de castigarea setuluii!
4-4
Djokovic da semne de revenire si se mentine in siajul lui Federer!
3-3
Egalitate perfecta la mijlocul setului al treilea!
2-2
Djokovic egaleaza, insa Federer urmeaza sa serveasca!
2-1
Federer conduce autoritar partida in acest moment!
1-1
Djokovic egaleaza rapid!
1-0
Federer pare imposibil de oprit! A inceput si setul al treilea cu un game castigat!

Set 2

6-1 Federer castiga setul secund! Set aproape perfect reusit de elvetian!
5-1
Federer castiga si acest game si este la doar un pas de castiga setul al doilea!
4-1
Djokovic reuseste sa castige un game in acest set!
4-0
Demential! Federer nu-l lasa pe Djokovic sa aiba vreo speranta in acest set!
3-0
Federer, de neoprit in setul al doilea! Djokovic nu isi revine dupa ce a castigat primul set!
2-0
Federer isi confirma break-ul reusit in primul game!
1-0
Primul break al meciului vine abia in startul setului secund! Federer incepe bine setul al doilea!

Set 1

6-7 Djokovic castiga tiebreak-ul si primul set!
6-6
Djokovic egaleaza si se intra in tiebreak!
6-5
Federer revine din nou la conducerea setului!
5-5
5-4
Federer isi castiga serviciul si preia conducerea pe final de set!
4-4
Djokovic incheie setul cu un punct spectaculos!
4-3
Federer revine la conducerea setului dupa un game castigat la zero!
3-3
Egalitate perfecta! Cei doi mari campioni, imposibil de departajat pana acum!
3-2
Federer isi castiga serviciul. Niciun break pana acum!
2-2
Federer rateaza doua sanse de break, iar Djokovic isi face servicul dupa un game care a durat 9 minute!
2-1
Djokovic greseste, iar Federer isi face serviciul!
1-1
Djokovic isi face si el serviciul si egaleaza!
1-0
Federer castiga primul game dupa ce a reusit sa trimita doi asi!

Asta e finala de vis! Roger Federer si Novak Djokovici se bat pentru trofeul de la Wimbledon, incepand cu ora 16:00.

Federer si Djokovici au impreuna 12 trofee pe iarba de la Wimbledon, sarbul castigand editia precendenta. Federer are 20 de trofee de Grand Slam in palmares, 8 dintre ele fiind castigate la Wimbledon.

Cei doi s-au mai intalnit pana acum de 47 de ori, scorul fiind 25-22 in favoarea sarbului.

Halep afla azi cu cine danseaza la bal :)

Traditia de la Wimbledon spune cei doi castigatori, de la masculin si feminin, vor dansa impreuna in seara balului de dupa turneu.

Dupa finala de poveste castigata in fata Serenei Williams in mai putin de o ora, Simona Halep a tinut sa ii multumeasca lui Roger Federer, pentru o declaratie cu care elvetianul a motivat-o inainte de meci.

"Ii multumesc lui Federer, este foarte dragut si cuvintele lui m-au facut fericita si am crezut cu adevarat ca am o sansa daca il ascult. Daca il asculti, poti face lucruri minunate", a spus Halep la conferinta de presa.

Ce i-a spus Federer Simonei Halep inainte de finala

Inainte de finala contra Serenei Williams, Roger Federer i-a transmis Simonei un mesaj de incurajare, in care i-a explicat ca trebuie sa creada in puterile ei si sa fie constienta ca o poate invinge pe Serena.

"Sa incerce sa castige! Trebuie sa ai o mentalitate de invingator, nu? Nu te poti gandi ca 'Gata, sunt in finala' sau ca 'Joc impotriva Serenei, n-am nicio sansa'. Daca gandesti asa, vei pierde! Trebuie sa ai mentalitate de invingator, sa te gandesti ca meriti sa fii aici, ca ai castigat acest drept", a spus Federer vineri, cu o zi inainte de finala fetelor.