VIDEO Ostapenko a pus la punct un fan, la US Open. Ce spune înaintea meciului cu Swiatek, pe care o conduce cu 3-0

Jelena Ostapenko Iga Swiatek Tenis WTA US Open 2023 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 02 Septembrie 2023, 11:15
Data actualizarii: Sambata 02 Septembrie 2023, 11:16

Jelena Ostapenko o va întâlni în optimile US Open pe Iga Swiatek, jucătoare în fața căreia nu a pierdut până acum.

Jelena Ostapenko (26 de ani, 21 WTA) a fost una dintre cele mai rezistente jucătoare ale primei săptămâni de turneu la Flushing Meadows

Fosta campioană a competiției de la Roland Garros a obținut trei victorii în trei seturi, învingându-le în maximum de seturi pe Jasmine Paolini (35 WTA), Elina Avanesyan (66 WTA) și Bernarda Pera (73 WTA).

Iga Swiatek, victima preferată a Jelenei Ostapenko

• Poloneza e campioană en-titre la New York.

Pentru un loc în sferturile de finală, Ostapenko se va duela cu Swiatek, jucătoarea care domină clasamentul WTA de un an și jumătate, dar pe care a învins-o de fiecare dată, în cele trei întâlniri directe.

„O să dau tot ce am mai bun. Iga joacă foarte constant, câștigă multe meciuri. Dar nu e ușor nici să fii număr unu mondial, pentru că toată lumea vrea să te bată. Probabil că voi profita de acest aspect,” a anunțat Ostapenko, la conferința de presă, după victoria scor 4-6, 6-3, 6-3, semnată în detrimentul americancei Pera.

Ostapenko, deranjată de un spectator care a consumat iarbă

În meciul cu Bernarda Pera, Jelena Ostapenko a fost deranjată de un spectator-problemă, despre care s-a spus că a strigat incontrolabil, în contextul în care consumase canabis, în prealabil.

„Simt miros de iarbă la fiecare meci. Nu e vreo surpriză că și alți jucători s-au plâns de asta,” a spus Ostapenko, potrivit Punto de break. Letona s-a declarat distrasă de fanul care a început să strige, când ea conducea cu 4-1 în setul al treilea.

După ce i-a atras atenția arbitrului de scaun în legătură cu acest spectator problematic, Jelena Ostapenko s-a bucurat să îl vadă evacuat din tribune și a făcut un gest prin care a cerut grăbirea acestuia din arenă, spre aplauzele audienței.

„Și dacă ar fi curată, o vor sancționa” Scenariul negru prevăzut de George Cosac în cazul Simonei Halep