Novak Djokovic Laslo Djere Tenis ATP US Open 2023 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 02 Septembrie 2023, 10:40
Data actualizarii: Sambata 02 Septembrie 2023, 10:41

Numărul 38 ATP, Laslo Djere a fost la un set distanță de a-i provoca lui Novak Djokovic una dintre cele mai surprinzătoare înfrângeri în turneele de mare șlem.

Novak Djokovic (36 de ani, 2 ATP) a fost la un pas de una dintre cele mai neașteptate eliminări ale carierei, în turneele de mare șlem.

Sportivul din Serbia a fost condus cu 2-0 la seturi de compatriotul Laslo Djere (28 de ani, 38 ATP), dar a revenit într-un timp total de joc de 3 ore și 45 de minute.

Novak Djokovic, condus cu 2-0 la seturi de numărul 38 ATP, în turul 3 la US Open

Partida s-a încheiat scor 4-6, 4-6, 6-1, 6-1, 6-3, în ciuda unor emoții avute de „Nole” în ultimul game al meciului, când a servit cu dificultate pentru victorie.

În turul următor, pe Djokovic îl așteaptă replica unui alt jucător balcanic, croatul Borna Gojo (25 de ani, 105 ATP).

Absent în 2022 la US Open, Djokovic nu a mai ieșit campion la New York din 2018. În 2019 și în 2020, sârbul a părăsit turneul în faza optimilor, iar în 2021, a fost învins în finala jucată în compania rusului Daniil Medvedev.

„Și dacă ar fi curată, o vor sancționa” Scenariul negru prevăzut de George Cosac în cazul Simonei Halep