Noul antrenor al Soranei Cîrstea trage semnalul de alarmă, înainte de meciul cu Sabalenka

Thomas Johansson Aryna Sabalenka Sorana Cirstea WTA Miami 2023 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 29 Martie 2023, 18:25
Data actualizarii: Miercuri 29 Martie 2023, 18:23

Soranei Cîrstea i-au fost oferite indicații precise înaintea confruntării cu Aryna Sabalenka, din sferturile de finală ale întrecerii WTA 1000 de la Miami.

Dacă în sezoanele anterioare Aryna Sabalenka (24 de ani, 2 WTA) a suferit major la serviciu, comițând un număr ridicat de duble greșeli, partidă după partidă, sportiva bielorusă a progresat considerabil în pre-sezon, reușind să înceapă stagiunea cu primul titlu de mare șlem al carierei, la Melbourne.

Vorbind despre punctele forte ale adversarei Soranei Cîrstea (32 de ani, 74 WTA) din sferturile întrecerii din Florida, noul antrenor al româncei, Thomas Johansson avertizează că returul va fi cheia în acest meci.

Thomas Johansson: „Teribil dacă Sabalenka își menține procentajul la serviciul 1.”

• 88% din punctele jucate cu primul serviciu au fost câștigate de Sabalenka în optimea cu Barbora Krejcikova. „Teribil dacă Sabalenka își menține acest procentaj la serviciul 1,” avertizează Johansson.

„Este esențial ca Sabalenka să nu aibă ocazia să lovească de la șold. Mingi razante în cross pentru ca Sabalenka să fie fixată, în special pe rever. Odată, eviți dreapta ei fenomenală apoi lovești plat, peste partea mai joasă a fileului, astfel încât mingea să aibă o săritură minimală. Practic să alunece,” explică Thomas Johansson punctele nevralgice ale bielorusei, pe care eleva sa trebuie să le exploateze.

„Primul retur este cheia meciului. Dacă anticipează traiectoria primei mingi cu care Sabalenka servește, Sorana are mai multe avantaje ca opțiuni puse laolaltă: folosește viteza mingii, care după impactul cu terenul de joc are cel puțin 120-130 de kilometri la oră.

Sorana Cîrstea, obligată să facă un meci formidabil la retur, în fața campioanei Australian Open

Odată ce intuiește plasamentul mingii, are ocazia să creeze criză de timp prin direcționarea execuției la 1,5-2 metri depărtare de corpul bielorusei care are talie și gabarit impersionante dar și alonjă.

Timpul de reacție al bielorusiei este minimalizat și, chiar dacă ajunge să lovească mingea, o face dintr-o poziție instabilă care nu creează comoditatea utilizării forței și transpunerea puterii în execuție,” a spus Thomas Johansson pentru ProSport, înaintea marelui meci din sferturile de finală ale competiției WTA 1000 de la Miami.

Aryna Sabalenka va primi replica Soranei Cîrstea miercuri, 29 martie, de la ora 20:00, în faza sferturilor de finală ale turneului WTA 1000 de la Miami. Partida va fi transmisă live text pe www.sport.ro.