Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 07 Septembrie 2023, 11:35
Data actualizarii: Joi 07 Septembrie 2023, 11:46

Sorana Cîrstea pleacă de la New York cu noi amintiri plăcute și o energie înnoită, declară jucătoarea din România.

Sorana Cîrstea (33 de ani, 30 WTA) și-a egalat cea mai bună performanță obținută în turneele de mare șlem, în ediția 2023 a Openului American.

Jucătoarea din țara noastră le-a eliminat pe Elena Rybakina (4 WTA) și Belinda Bencic (13 WTA), semnând un parcurs memorabil, în care a cedat un singur set, în primele patru tururi.

Sorana Cîrstea: „Mulțumesc, US Open, pentru aceste săptămâni minunate.”

„Mulțumesc, US Open, pentru aceste săptămâni minunate. Uneori, trebuie să accepți că adversara a fost mai bună decât tine în meciul dat.

Asta face parte din sport și din evoluția unei jucătoare. Părăsesc New York-ul cu amintiri plăcute și o energie frumoasă,” a scris Sorana Cîrstea, pe Instagram, la plecarea din SUA.

Sorana Cîrstea a stat doar un minut la conferința de presă, după eșecul cu Muchova: ce a avut de spus

„Cred cu adevărat că a fost jucătoarea mai bună în această seară. Cu siguranță a jucat un tenis mai bun decât al meu.

În primul set, game-ul patru a fost cheia. Am avut acel game lung, după care, în următorul, am condus cu 40-15. Aș fi putut să egalez la trei, iar de la 3-3 meciul s-ar fi schimbat.

A jucat foarte bine, de-a lungul întregii partide. A avut soluții la tot ce i-am propus. Jos pălăria în fața ei, merită această victorie,” a declarat Sorana Cîrstea, în ultima conferință de presă susținută de ea în ediția 2023 a Openului American.

Sorana Cîrstea urcă 4 poziții, până pe locul 26 WTA

În ciuda eșecului suferit în faza ultimelor opt jucătoare rămase în competiție la Flushing Meadows, Sorana Cîrstea va urca de luni, 11 septembrie, pe locul 26 WTA.

Cîrstea se află la doar cinci locuri în spatele celei mai bune clasări atinse în carieră, poziția 21.