Ana Bogdan, invinsa de liderul mondial, Ashleigh Barty, scor 3-6, 3-6: Irina Begu, calificare incredibila in optimi

Ana Bogdan Ashleigh Barty WTA 500 Melbourne Tenis LIVETEXT ACUM | In duel cu liderul mondial: Ana Bogdan - Ashleigh Barty: Irina Begu, calificare incredibila in optimi
Data publicarii: Marti 02 Februarie 2021, 09:22
Data actualizarii: Marti 02 Februarie 2021, 10:57

Urmatorul turneu la care va participa Ana Bogdan este Australian Open.

Ana Bogdan - Ashleigh Barty 3-6, 3-6

Ana Bogdan a fost eliminata in 16-imile turneului Yarra Valley Classic de la Melbourne de catre liderul mondial, Ashleigh Barty. Partida a durat 78 de minute.

• Ana Bogdan Fed Cup Romania Rusia Cluj-Napoca

Setul 2:

3-5: Ana Bogdan salveaza doua mingi de meci si castiga game-ul in prelungiri.

2-5: Ashleigh Barty face hold la 30.

2-4: Break alb semnat de liderul WTA, care se apropie la doua game-uri de victorie.

2-3: Un nou hold la zero bifat de jucatoarea de la Antipozi.

2-2: Game castigat la 15 de Ana Bogdan.

1-2: Fara sa cedeze vreo minge de break, Ashleigh Barty isi apropie un nou game pe propriul serviciu.

1-1: Bogdan salveaza minge de break si revine pe tabela de marcaj, dupa o perioada neagra.

0-1: Barty incepe cu dreptul si al doilea set.

Setul 1:

3-6: Break alb reusit de australianca. Barty conduce cu 1-0 la seturi.

3-5: Barty face hold la zero si se apropie la un singur game de castigarea primului set.

3-4: Break reusit la 15 de liderul mondial, care va servi dupa pauza pentru a fi prima jucatoare care se distanteaza la doua game-uri in acest meci.

3-3: Barty isi tine serviciul la 15. Niciun break inregistrat in primele sase game-uri ale partidei.

3-2: Ana Bogdan serveste al doilea as al meciului si isi apropie game-ul in prelungiri, dupa ce a condus cu 40-0. Tenis incurajator aratat de romanca in prima jumatate a setului inaugural.

2-2: Ashleigh Barty isi tine serviciul, lasand doar doua puncte.

2-1: Ana Bogdan preia din nou avantajul, servind din nou suficient de solid pentru a o tine pe Barty la respect.

1-1: Barty restabileste egalitate, dupa un game adjudecat la 15.

1-0: Bogdan castiga primul game al partidei fara sa piarda vreun punct.

Este prima confruntare directa dintre Bogdan si Barty. Invingatoarea va juca in optimi cu Marie Bouzkova (52 WTA).

Irina Begu s-a calificat in turul trei al turneului Gippsland Trophy dupa o victorie in trei seturi, cu revenire de scor obtinuta in fata bielorusei Aliaksandra Sasnovich (90 WTA), scor 5-7, 6-4, 6-4. Partida a durat 2 ore si 36 de minute.

In optimile de finala, Irina Begu se va duela cu Johanna Konta, a cincea favorita la castigarea turneului. Pentru a ajunge aici, Konta a trecut de Bernarda Pera din Statele Unite ale Americii (63 WTA), scor 6-2, 6-3.

Singura jucatoare din Romania de pe tabloul principal al turneului Yarra Valley Classic, Ana Bogdan (93 WTA) va primi replica liderului WTA, Ashleigh Barty.

In primul tur, Bogdan a invins-o pe rusoaica Rakhimova Kamilla, scor 6-2, 6-2, dupa doar 80 de minute de joc. Bogdan si Barty nu s-au mai duelat niciodata pana in prezent.