VIDEO Italienii, înjurați ca la ușa cortului de o campioană de Grand Slam, la Roma. Ce s-a întâmplat pe teren

Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 09 Mai 2024, 13:59
Data actualizarii: Joi 09 Mai 2024, 14:21

Sofia Kenin, ieșire nervoasă la Roma.

Sofia Kenin (25 de ani, 58 WTA) a intrat în istoria ediției 2024 a turneului WTA 1000 de la Roma printr-o serie de momente care nu fac cinste „Sportului Alb.”

Campioana Australian Open 2020 a fost luată în colimatorul publicului italian în primul set al meciului câștigat în detrimentul italiencei Lucia Bronzetti (48 WTA), scor 6-3, 6-2.

Sofia Kenin, ieșire nesportivă. Nu i-a convenit îndemnul spectatorilor de a continua meciul, în ciuda picurilor de ploaie

După ce a ratat o minge de break, Kenin i-a cerut arbitrului de joc oprirea meciului, pe motiv că ploaia ar împiedica derularea normală a partidei.

Oficialul jocului i-a replicat americancei, transmițându-i că suprafața de joc este suficient de bună pentru continuarea meciului.

Publicul roman, cunoscut pentru exigența sa: ploaia este o problemă recurentă, anual

Sofia Kenin a comentat și a ripostat la huiduielile italienilor, trântind prosopul de banca de odihnă și strigând: „Ai dracului oameni proști!”, înapoindu-se pe teren, la câteva secunde după această ieșire, informează Daily Mail.

În august 2018, Mihaela Buzărnescu a suferit o accidentare teribilă în Canada, din cauza suprafeței ude de joc. Românca a cerut oprirea jocului, dar această favoare nu i-a fost oferită de către oficialul partidei.

Din fericire pentru Sofia Kenin, situația delicată nu s-a repetat în cazul ei, americanca putând termina în siguranță cele 100 de minute de joc.

Mihaela Buzărnescu, „jucătoarea care putea să câștige orice meci”