Irina Begu, spre top 25 WTA! Prima victorie românească la Australian Open 2023

Irina Begu Australian Open 2023 Romania la Australian Open Tenis WTA Romania Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 18 Ianuarie 2023, 11:15
Data actualizarii: Miercuri 18 Ianuarie 2023, 12:51

Irina Begu a învins-o pe Elizabeth Mandlik în trei seturi, reușind să revină de la 3-6, 3-5.

Irina Begu (32 de ani, 30 WTA) și-a început cu victorie a douăsprezecea participare a carierei în Openul Australiei. Sportiva din București a învins-o pe americanca Elizabeth Mandlik (21 de ani, 129 WTA) scor 3-6, 7-6 (1), 6-2, după 2 ore și 38 de minute de joc.

A fost o partidă încâlcită pentru jucătoarea din țara noastră, care a comis un număr neobișnuit de erori neforțate pentru jocul său, 47, cu 16 însă mai puține decât adversara sa.

Irina Begu confirmă semifinala de la Adelaide cu o primă victorie în Openul Australiei, ediția 2023

• În clasamentul LIVE, Irina Begu urcă 5 locuri, până pe poziția 25.

Pierzătoare norocoasă în calificări, Elizabeth Mandlik a profitat de șansa jocului pe tabloul principal și a fost la un singur game distanță de calificare. 6-3, 5-3 a fost scorul favorabil nord-americancei, moment în care Irina Begu a adoptat un plus de constanță în jocul său.

Irina Begu s-a dezlănțuit la retur în setul decisiv, după un tiebreak câștigat clar în setul secund, și a reușit break în toate cele patru game-uri jucate pe serva oponentei.

$107,564 va primi Irina Begu pentru accederea în turul secund, fază competițională în care o va înfrunta pe Laura Siegemund. Germanca (158 WTA) a învins-o pe italianca Lucia Bronzetti (52 WTA), scor 2-6, 6-4, 6-3.