VIDEO Imposibil de bătut atunci când contează! Djokovic a câștigat pentru a șaptea oară Turneul Campionilor

Novak Djokovic Jannik Sinner Tenis ATP Turneul Campionilor Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 21:00
Data actualizarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 21:11

Novak Djokovic l-a învins pe Jannik Sinner în minimum de seturi, în finala Turneului Campionilor.

Pentru a șaptea oară în nouă finale jucate, Novak Djokovic a ieșit câștigător al Turneului Campionilor.

Tenismenul sârb s-a impus în finala de la Torino împotriva italianului Jannik Sinner, scor 6-3, 6-3, luându-și revanșa pentru înfrângerea suferită în fața acestuia, în faza grupelor.

Novak Djokovic în sezonul 2023: trei titluri de mare șlem și trofeu în Turneul Campionilor

• Al șaptelea titlu în Turneul Campionilor reprezintă un record absolut în istoria tenisului pentru Novak Djokovic.
  • Precedentul record era deținut de Federer, cu 6 titluri.

Durata ultimului act a fost de 104 minute, interval în care Djokovic a obținut trei break-uri pe serviciul redutabil al jucătorului antrenat de australianul Darren Cahill.

2390 de puncte are avantaj Novak Djokovic, în fruntea clasamentului ATP, față de principalul urmăritor, Carlos Alcaraz, după încheierea ediției 2023 a Turneului Campionilor.

Cum va reveni Simona Halep în tenis? Ce își dorește Horia Tecău să vadă în ultima parte a carierei constănțencei