„GladiatoRafa” Nadal, în semifinale la Wimbledon, după 4 ore și 20 de minute de joc. Se va duela cu Nick Kyrgios

Rafael Nadal Wimbledon 2022 Nick Kyrgios Wimbledon 2022 Taylor Fritz Wimbledon Wimbledon 2022 turneu masculin Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 06 Iulie 2022, 21:35
Data actualizarii: Miercuri 06 Iulie 2022, 21:54

Rafael Nadal l-a învins pe Taylor Fritz, scor 3-6, 7-5, 3-6, 7-5, 7-6 (4), la finalul a 4 ore și 20 de minute de joc, în cel mai palpitant sfert de finală jucat în ediția 2022 a turneului de la Wimbledon.

Rafael Nadal a ajuns la a 19-a victorie consecutivă în turneele de mare șlem, reușind să îl depășească pe Taylor Fritz în cinci seturi, scor 3-6, 7-5, 3-6, 7-5, 7-6, în ciuda unei accidentări abdominale acuzate încă din prima parte a meciului.

La 14 ani distanță de la finala din 2008, Rafael Nadal reușește o nouă victorie memorabilă la Wimbledom

4 ore și 20 de minute a fost durata sfertului de finală dintre Nadal și Fritz, iar spaniolul se va duela în semifinale cu Nick Kyrgios.

Australianul a ajuns în premieră în faza semifinalelor unui turneu de mare șlem, după un succes în minim de seturi cu Cristian Garin, 6-4, 6-3, 7-6.