Furia Roja! Spaniolii Carlos Alcaraz și Rafael Nadal ocupă primele două poziții în clasamentul ATP + pe ce loc este Novak Djokovic

Carlos Alcaraz ATP Nicholas David Ionel Novak Djokovic rafael nadal Tenis
Data publicarii: Luni 03 Octombrie 2022, 17:18
Data actualizarii: Luni 03 Octombrie 2022, 17:18

Cel mai bine clasat jucător de tenis din România este Nicholas David Ionel, aflat pe locul 256, cel mai bun din carieră.

Spaniolii Carlos Alcaraz şi Rafael Nadal ocupă primele două locuri în clasamentul mondial al jucătorilor profesionişti de tenis (ATP), publicat luni, o premieră de la introducerea ierarhiei (1973).

Această situaţie a fost posibilă după ce norvegianul Casper Ruud a pierdut în sferturi la Seul, iar Nadal l-a depăşit.

În 2000, americanii Andre Agassi și Pete Sampras se aflau și ei pe primele două locuri

O situaţie asemănătoare nu s-a mai înregistrat din 7 august 2000, când americanii Andre Agassi şi Pete Sampras se aflau pe primele poziţii ale clasamentului ATP.

Elveţianul Marc-Andrea Huesler, care a cucerit la Sofia primul titlu ATP din carieră, a făcut un salt de 31 de locuri, iar de luni este pe poziţia a 64-a. Japonezul Yoshihito Nishioka se află pe locul 41 (+15) după ce a câştigat turneul de la Seul. Novak Djokovic, campion la Tel Aviv în weekend, se menţine pe locul 7 în lume.

Doi tenismeni din România în top 300

România are doi jucători în top 300, tinerii Nicholas David Ionel şi Filip Cristian Jianu. Ionel a urcat un loc faţă de săptămâna precedentă şi se află pe 256, cea mai bună clasare din carieră. Jianu a reuşit un salt de 16 poziţii şi a ajuns pe 293.

La dublu, Victor Cornea este cel mai bine clasat român, pe 122.