VIDEO Emma Răducanu suferă și în 2024: a fost umilită de Svitolina, după ce a condus cu 1-0 la seturi

emma raducanu Elina Svitolina Tenis WTA Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 04 Ianuarie 2024, 10:25
Data actualizarii: Joi 04 Ianuarie 2024, 10:33

Emma Răducanu a suferit o înfrângere dură în al doilea meci oficial jucat în sezonul 2024.

Emma Răducanu (301 WTA) a fost învinsă de Elina Svitolina (25 WTA), scor 6-7 (5), 7-6 (3), 6-1, după 2 ore și 52 de minute de joc.

Sportiva ucraineană a acces în faza sferturilor turneului WTA 250 de la Auckland, Noua Zeelandă, fază competițională în care o va întâlni pe Marie Bouzkova. Cehoaica a depășit-o pe Amanda Anisimova, scor 6-0, 6-1.

Emma Răducanu a ratat o victorie mare, în optimile WTA 250 de la Auckland

• Emma Răducanu a învins-o pe Gabriela Ruse, în primul meci jucat, la revenirea în tenis, după trei operații suferite în 2023.

$19,995 este valoarea premiului încasat de Svitolina pentru calificarea în faza ultimelor opt jucătoare.

În clasamentul WTA LIVE, Elina Svitolina se consolidează pe locul 25 WTA, în timp ce Emma Răducanu reintră în top 300 WTA.

Cum va reveni Simona Halep în tenis? Ce își dorește Horia Tecău să vadă în ultima parte a carierei constănțencei