Reacția presei britanice după victoria Emmei Răducanu în fața Gabrielei Ruse, la revenirea în tenis

emma raducanu Gabriela Ruse Tenis WTA Romania WTA Auckland Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 02 Ianuarie 2024, 13:50
Data actualizarii: Marti 02 Ianuarie 2024, 13:55

Emma Răducanu a învins-o pe Gabriela Ruse, 6-3, 4-6, 7-5, în primul tur al competiției WTA 250 de la Auckland.

Emma Răducanu și-a stabilit o întâlnire cu Elina Svitolina în optimile turneului WTA 250 de la Auckland.

6-3, 4-6, 7-5 a fost scorul partidei câștigate de sportiva britanică în detrimentul prietenei din România, Gabriela Ruse.

Emma Răducanu: „Mereu e dificil să joci împotriva unei prietene precum Gabi.”

Comentându-i revenirea cu brio în tenisul mondial, după un 2023 zbuciumat de accidentări, tratate prin intermediul a trei operații diferite, presa britanică a scris despre Emma Răducanu următoarele:

• e „recunoscătoare să fie sănătoasă” după prima sa victorie care pune capăt unei pauze de opt luni, notează BBC
  • „a arătat puține urme de rigiditate într-un prim set confortabil, în care a arătat puternic la serviciu,” a scris aceeași publicație
  • „A fost un meci cu suișuri și coborâșuri. Mereu e dificil să joci împotriva unei prietene precum Gabi. Mă distrez până acum în Auckland și sper să ne revedem în următoarea rundă,” le-a transmis Emma Răducanu australienilor, într-o declarație culeasă de Sky News
  • „Răducanu la un pas să izbucnească în lacrimi, la revenirea în tenis,” a titrat Talk Sport, care a surprins emoția finalului perioadei de dureri puternice resimțite de Emma Răducanu, în plan fizic și psihologic, în ultimele luni.

Gabriela Ruse: „Simona Halep a fost idolul meu toată viața”