Cori Gauff revine de la 0-1 la seturi si o elimina pe Sorana Cirstea | Cu cine va juca pustoaica de 15 ani in turul 3 la Australian Open

Sorana Cirstea Australian Open 2020 Australian Open 2020 Sorana Cirstea Sorana Cirstea Cori Gauff tur 2 Tenis WTA Tenis Sorana Cirstea Australian Open 2020
Data publicarii: Marti 21 Ianuarie 2020, 15:29
Data actualizarii: Miercuri 22 Ianuarie 2020, 07:45

Sorana Cirstea a suferit o infrangere dureroasa in turul doi la Australian Open.

Sorana Cirstea a fost eliminata in turul al doilea la Australian Open de catre cea mai tanara jucatoare prezenta pe tabloul principal. Cori Gauff, 15 ani a demonstrat forta de revenire in acest meci, nedescurajandu-se dupa un prim set pierdut in fata Soranei.

In primele doua seturi, valoarea serviciului a fost vitala, Cirstea, cu un break in primul si Gauff, cu unul in al doilea reusind sa isi apropie cate un set.

Dupa numeroase schimburi de forehanduri in cross lovite cu putere - traseul obisnuit al meciului -, Cirstea s-a vazut intr-o pozitie excelenta pentru calificare: conducea cu 3-0 in setul decisiv, iar avantajul experientei ar fi trebuit sa insemne minimizarea riscurilor unui reviriment din partea americancei.

Sorana n-a insistat, din pacate, asupra momentului favorabil si s-a regasit egalata la 3 de o Coco Gauff incurajata frenetic de public. Cori n-a cedat nici la 4-5, cand Soranei ii mai lipseau numai patru puncte pentru a castiga meciul si a intors setul decisiv, reusind o noua serie de trei game-uri adjudecate la rand. In partea finala a meciului, Cori s-a bucurat de greselile nefortate comise de Sorana Cirstea, care a trimis numeroase mingi in plasa fileului.

In turul 3, Cori Gauff isi va masura abilitatile cu dubla campioana de Grand Slam, Naomi Osaka. Japoneza a castigat editia trecuta a Openului Australian dupa ce a invins-o in ultimul act pe cehoaica Petra Kvitova, scor 7-6, 5-7, 6-4.

LIVE TEXT Sorana Cirstea vs. Cori Gauff, tur 2 Australian Open 2020

Statistici setul 3: asi 1-0, duble greseli 1-3, procentaj prim serviciu 62-81, procentaj puncte castigate pe prima serva 61-69, procentaj puncte castigate la fileu 67-54, lovituri direct castigatoare 8-10, greseli nefortate 9-15, puncte castigate 36-37.

5-7: Cori Gauff o elimina pe Sorana Cirstea, scor 4-6, 6-3, 7-5 dupa doua ore si sase minute de joc. Americanca o va infrunta in turul al treilea pe a treia favorita la castigarea turneului, Naomi Osaka.

5-6: Sorana joaca neinspirat o scurta la mingea de break procurata de Cori Gauff, care castiga game-ul pe serviciul romancei si va servi dupa pauza pentru calificarea in turul trei.

Durata partidei a intrecut borna de doua ore.

5-5: Coco Gauff impinge cu serviciul setul decisiv in prelungiri.

5-4: Sorana Cirstea face game la 30 si se apropie la un singur game de victorie!

4-4: Cori Gauff ataca eficient la 40-40 si egaleaza la 4 situatia setului decisiv.

Moment tensionat intre Cori Gauff si arbitra de scaun, jucatoarea din SUA reprosandu-i acesteia ca nu ar fi anuntat-o de faptul ca Sorana Cirstea a ridicat racheta pentru a amana repunerea mingii in joc.

4-3: Sorana revine in avantaj dupa un game extrem de disputat. Tensiunea atinge cote maxime pe Arena Melbourne, unde Cori Gauff incearca din rasputeri sa ajunga pentru prima oara in turul 3 la Australian Open.

3-3: Gauff castiga al treilea game consecutiv, tinandu-si serviciul la 30.

3-2: Coco revine in meci si face break pe serviciul Soranei. Va servi pentru a egala scorul dupa pauza.

3-1: Sorana joaca un tenis creativ si o alearga pe Cori Gauff, care are deja sase erori nefortate comise in acest set decisiv. Cu toate acestea, americanca revine in joc gratie serviciului.

3-0: GAME ALB! Sorana continua sa fie mai hotarata in acest set trei. Mult mai mult sange rece pentru Cirstea, care face hold fara sa piarda punct si se desprinde pe tabela.

2-0: BREAK pentru Sorana in startul setului decisiv!

1-0: Cirstea face hold la 15 si incepe cu brio ultimul set al partidei.

Setul 3 este deschis de Sorana Cirstea la serviciu.

3-6! CORI GAUFF ISI ADJUDECA SETUL SECUND in 36 de minute, incheind o mansa in care serviciul sau a fost de neatins. Vom avea set decisiv dupa pauza.

3-5: Sorana pierde doua puncte, dar castiga game-ul si are nevoie neaparata de break pentru a evita setul decisiv.

2-5: In ciuda a doua puncte castigate, Sorana Cirstea nu reuseste sa egaleze la 40 si va servi pentru a ramane in set.

2-4: Sorana ramane in carti pentru acest set, tinandu-si propriul serviciu fara sa piarda niciun punct.

1-4: Gauff face hold la zero si incheie game-ul cu o scurta executata impecabil.

1-3: Sorana Cirstea reduce din diferenta. Gauff are in continuare un singur break avans.

0-3: Cori urca mai mult in teren, incomodand-o vizibil pe Sorana, care se regaseste la trei game-uri in spate in startul setului secund.

0-2: Condusa cu 0-30 si 30-40, Sorana cedeaza presiunii exercitate de Cori si pierde primul game pe propriul serviciu in acest meci.

0-1: Sorana Cirstea forteaza eroarea oponentei si impinge game-ul in prelungiri, dar in ciuda rezistentei romancei Cori isi face serviciul.

Setul 2 a inceput la fel ca primul, cu Coco Gauff servind.

Statistici primul set: asi 2-1, duble greseli 1-3, procentaj prim serviciu 70-57, procentaj puncte castigate pe prima serva 74-69, procentaj puncte castigate la fileu 67-60, lovituri direct castigatoare 8-8, greseli nefortate 11-15, puncte castigate 33-28.

6-4! SORANA CASTIGA PRIMUL SET dupa 38 de minute de joc, adjudecandu-si mansa la a doua minge de set.

5-4: Americanca opreste seria de trei game-uri castigate consecutiv de Sorana si va avea sansa unui break care ar putea impinge setul in prelungiri.

5-3: Cirstea se desprinde la doua game-uri in fata dupa un hold la 30 in care a avut nervii mai tari decat oponenta sa.

4-3: BREAK ALB pentru Sorana Cirstea, care va servi pentru 5-3 dupa pauza!

3-3: Sorana revine de la 0-30, reuseste primii doi asi ai meciului si salveaza intaia minge de break procurata de Cori Gauff in aceasta partida. Fara break dupa jumatate de set si 23 de minute de joc.

2-3: Coco face din nou game la 15. Nicio oportunitate de break pana acum in meci.

2-2: Cirstea izbuteste la randul ei un hold mai scurt, cedand o singura minge. Se merge cap la cap dupa patru game-uri.

1-2: Gauff pierde un singur punct si trece din nou in avantaj. Ambele jucatoare lovesc puternic mingea si isi arata intentia de a prelua initiativa in puncte pentru a le scurta. Sorana a comis deja sase greseli nefortate.

1-1: Sorana Cirstea debuteaza si ea cu dreptul la serviciu cu un hold la 30.

0-1: Cori Gauff reuseste primul game pe propriul serviciu, dar nu fara emotii.

Termometrele din Melbourne indica 29 de grade celsius la ora startului de meci.

Setul 1 va debuta cu Cori Gauff la serviciu!

Sorana Cirstea va juca in turul al doilea la Melbourne impotriva americancei in varsta de numai 15 ani, Cori Gauff, prezenta pentru prima oara pe tabloul principal la Australian Open. Castigatoarea meciului se va duela in turul 3 cu Naomi Osaka / Saisai Zheng.

Meciul dintre Cirstea si Gauff este programat al doilea pe ordinea de zi a Arenei Melbourne, nu inainte de ora 03:50, ora Romaniei si va consemna prima intalnire directa intre cele doua jucatoare.

Coco Gauff (67 WTA) a eliminat-o pe Venus Williams in turul inaugural in minimum de seturi, scor 7-6, 6-3, avand acum un palmares de 2-0 la scorul meciurilor directe in fata surorii mai mari a Serenei.

Numar 74 WTA, Sorana a trecut in prima runda de Barbora Strycova, scor 6-2, 7-6 jucand un tenis agresiv si lovind mingea din urcare cu fiecare ocazie in care a fost posibil. Bookmakerii o considera favorita in acest meci pe Coco Gauff, cotata cu 1.57 la victorie, in vreme ce Sorana are o cota de 2.35 pentru a se califica.

Castigatoarea dintre Sorana Cirstea si Cori Gauff va juca in turul al treilea cu invingatoarea partidei dintre Naomi Osaka (4 WTA) si Saisai Zheng (42 WTA).

In a treia zi de concurs la Melbourne vor mai evolua capii de serie Ashleigh Barty, Serena Williams, Novak Djokovic, Roger Federer sau Stefanos Tsitsipas. In plus, Caroline Wozniacki ar putea juca ultimul meci oficial al carierei, avand in vedere ca infrunta o oponenta in forma, Dayana Yastremska.