Cum l-a ironizat Andy Murray pe medicul care i-a spus că nu va mai putea să joace tenis niciodată

Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 22 Ianuarie 2023, 15:30
Data actualizarii: Duminica 22 Ianuarie 2023, 15:28

Andy Murray a demonstrat tuturor fanilor tenisului că ambiția sa poate fi mai puternică decât limitările fizice serioase de care suferă.

La 35 de ani, Andy Murray - număr 66 ATP - a stat 14 ore și 4 minute în cele trei meciuri jucate în ediția 2023 a Openului Australian, reușind inclusiv o victorie istorică, în 5 ore și 45 de minute, în detrimentul favoritului gazdelor, Thanasi Kokkinakis, în cadrul turului secund.

Spre comparație, de numai 12 ore și 4 minute a avut nevoie Rafael Nadal pentru a câștiga șapte meciuri și, implicit, trofeul, în ediția 2017 a competiției de la Roland Garros, notează Bastien Fachan

La 35 de ani și cu șold metalic, Andy Murray a câștigat al doilea cel mai lung meci din istoria Openului Australian

Învins în turul 3 de Roberto Bautista Agut, scor 6-1, 6-7 (7), 6-3, 6-4, în 3 ore și 29 de minute de joc, Andy Murray a ținut să le amintească fanilor tenisului că a reușit ceea ce medicii l-au avertizat că ar urma să fie imposibil.

„În urmă cu două zile m-am întâlnit întâmplător cu medicul care mi-a spus în 2017 următoarele: 'vestea bună e că problema șoldului tău poate fi rezolvată, dar nu vei mai putea juca tenis profesionist din nou.' Cred că am distrus acest mit în ultimele cinci zile. Noapte bună,” a scris Andy Murray, după încheierea parcursului său la Melbourne, în 2023.

După intervenția chirugicală artroscopică suferită la nivelul șoldului, în 2019, Andy Murray a revenit în tenisul mondial, jucând actualmente cu un șold metalic implantat. Turul 3 atins la US Open 2022 și Australian Open 2023 reprezintă cele mai bune rezultate atins în Grand Slam-uri, de la reluarea carierei sale în ATP.

Murray are în palmares 3 titluri de mare șlem la simplu: US Open 2012, Wimbledon 2013 și Wimbledon 2016.

Andrei Pavel, dezvăluiri despre Roger Federer: „Mi-a stricat un an. Dacă nu era 'urâtul ăsta', ar fi fost altfel” Când s-ar retrage elvețianul