VIDEO Meci ireal la Australian Open 2023! Murray - Kokkinakis s-a terminat după 5 ore și 45 de minute

Australian Open 2023 Andy Murray Tenis ATP Thanasi Kokkinakis Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 19 Ianuarie 2023, 19:10
Data actualizarii: Joi 19 Ianuarie 2023, 19:21

Andy Murray și Thanasi Kokkinakis au disputat al doilea cel mai lung meci din istoria Openului Australiei, în turul secund al ediției 2023.

„Nemuritorul” Andy Murray nu se dezminte. La 35 de ani și cu un șold metalic implantat în corp, multiplul campion de Grand Slam - număr 66 ATP - a reușit imposibilul și l-a învins pe Thanasi Kokkinakis după o luptă de 5 ore și 45 de minute, scor 4-6, 6-7 (4), 7-6 (5), 6-3, 7-5.

Doar finala Australian Open 2012, jucată în 5 ore și 53 de minute de Rafael Nadal și Novak Djokovic a fost mai lungă decât această partidă jucată în Grand Slam-ul de la antipozi. În turul următor, Murray îl va înfrunta pe Roberto Bautista Agut (34 de ani, 25 ATP) .

A fost cel mai lung meci jucat în întreaga carieră a lui Andy Murray

Revenirea jucătorului scoțian a fost cu atât mai impresionantă cu cât favoritul gazdelor, australianul Kokkinakis a condus cu 2-0 la seturi și 5-2 în setul trei.

Mai mult decât atât, Murray a abordat această partidă după un alt duel de cinci seturi, câștigat în fața semifinalistului din 2022, Matteo Berrettini.

Murray l-a învins pe Kokkinakis, 4-6, 6-7 (4), 7-6 (5), 6-3, 7-5, iar în cele șase ore fără un sfert de joc a produs inclusiv un punct incredibil, în care smash-urile lui Kokkinakis au sfârșit în van.

„Am o inimă mare,” a fost prima reacție a lui Andy Murray, oferită pe teren, după ce meciul s-a încheiat la ora 04:05, ora locală.