Australian Open 2024 Aryna Sabalenka Tenis Romania Tenis WTA Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 20:45
Data actualizarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 20:59

Aryna Sabalenka a câștigat primul său titlu de mare șlem în Australia, anul trecut.

Aryna Sabalenka (25 de ani, 2 WTA) este campioană de Grand Slam, iar acest lucru a fost observat cu ușurință în prestația sa din runda inaugurală a ediției 2024 a Openului Australiei.

Din postura de campioană en-titre, bielorusa a avansat în turul secund cu o victorie semnată scor 6-0, 6-1, în detrimentul jucătoarei germane, venite din calificări, Ella Seidel.

Sabalenka a avut nevoie de 7 mingi de meci, într-o partidă încheiată scor 6-0, 6-1

• Sabalenka a ratat 2 mingi de meci la scorul de 6-0, 5-0, ratând la limită victoria cu 12-0.

Partida s-a încheiat după numai 55 de minute, într-un mod consacrat în tenisul mondial.

La scorul de 6-0, 5-0, după cinci break-uri, Sabalenka a cedat un game prin care Seidel a evitat înfrângerea umilitoare cu un dublu 6-0.

Sabalenka va juca în turul secund contra Fruhvirtovei, jucătoarea care a eliminat-o pe Bogdan

Totuși, Aryna Sabalenka a vrut să încheie partida în minimum de game-uri, dar a ratat cele două mingi de meci procurate la scorul de 6-0, 5-0.

În cele din urmă, Sabalenka a avut nevoie de șapte mingi de meci pentru a tranșa soarta confruntării, experimentând o serie de emoții puternice în ultimele minute de joc.

Simona Halep la TAS? Ion Țiriac a dat verdictul

Ana Bogdan, învinsă de o jucătoare de 16 ani, în primul tur la Melbourne

Ana Bogdan (31 de ani, 66 WTA) a părăsit Australian Open 2024 după runda inaugurală.

Sportiva din România a fost întrecută de o jucătoare în vârstă de numai 16 ani. Brenda Fruhvirtova (16 ani, 110 WTA), din Republica Cehă, a revenit de la 0-1 la seturi și a reușit prima victorie a carierei pe un tablou principal de turneu de mare șlem.

Bogdan a pierdut scor 2-6, 6-4, 6-3, la capătul a două ore și douăzeci de minute de joc. Fruhvirtova a reușit calificarea la a cincea minge de meci procurată.