Șansă pentru Radu Drăgușin! Cât va lipsi Micky van de Ven după accidentarea din Aston Villa - Tottenham

radu dragusin Aston Villa Micky van de Ven Tottenham Stranieri
Data publicarii: Marti 12 Martie 2024, 21:10
Data actualizarii: Marti 12 Martie 2024, 21:15

Micky van de Ven (22 de ani) a suferit o accidentare în meciul Aston Villa - Tottenham 0-4, iar Radu Drăgușin a avut ocazia să intre în locul olandezului și să joace o repriză.

Drăgușin a avut o prestație apreciată de antrenorul Ange Postecoglou și de fanii formației londoneze, iar fundașul român va avea ocazia de a-și trece în cont și primul meci ca titular la Tottenham, sâmbătă, pe terenul lui Fulham.

Micky van de Ven ar urma să rateze meciul cu Fulham. Radu Drăgușin, șanse mari să fie titular

Conform ultimelor informații apărute în Anglia, Van de Ven a suferit o ușoară accidentare musculară și ar urma să rateze meciul cu Fulham de sâmbătă. Olandezul este așteptat să revină pe teren imediat după pauza pentru meciurile echipelor naționale, la finalul lunii martie.

În aceste condiții, sunt șanse mari ca Ange Postecoglou să mizeze pe un cuplu de fundași centrali format din Radu Drăgușin și Cristian Romero la partida cu Fulham. Un eventual succes al lui Tottenham ar păstra echipa în apropierea locurilor care duc în sezonul următor de Champions League.

Pentru Drăgușin ar urma să fie primul meci ca titular la Tottenham, după ce a strâns câte 10 minute în duelurile cu Manchester United (2-2), Brentford (3-2) și Everton (2-2) și aproximativ 50 contra lui Aston Villa (0-4).

"Drăgușin a demonstrat tuturor că Spurs are un jucător care se poate integra oricând este nevoie"

Football London îl consideră pe Radu Drăgușin un jucător capabil să intre fără probleme în echipa lui Tottenham atunci când este nevoie și se așteaptă ca antrenorul Ange Postecoglou să îi acorde timp lui Van de Ven pentru recuperare, motiv pentru care românul ar putea fi titularizat sâmbătă.

"Drăgușin a părut foarte confortabil cu Romero alături și a demonstrat tuturor că Spurs are un jucător care se poate integra oricând este nevoie. A fost foarte liniștit cu mingea la picior, 34 de pase dintre cele 39 fiind reușite. A blocat două mingi, a recuperat de două ori, a respins o dată și a avut o intercepție în victoria cu 4-0. A fost o zi mare pentru club având în vedere victoria importantă în lupta pentru top 4, dar și o zi uriașă pentru Drăgușin.

Drăgușin va căuta acum să contribuie constant până la EURO 2024, când va reprezenta România, însă totul poate depinde de data la care Van de Ven va putea reveni pe teren. Urmează meciul cu Fulham de sâmbătă, iar ulterior două săptămâni de pauză pentru meciurile echipelor naționale.

Dacă va exista orice urmă de îndoială în legătură cu starea de sănătate a lui Van de Ven pentru meciul cu Fulham, cea mai bună variantă pentru Tottenham ar fi să îi ofere suficient timp olandezului pentru a se recupera complet, iar la meciul cu Luton, primul după pauză, să fie apt. Dacă până acum era o problemă majoră când unul dintre Romero sau Van de Ven lipsea, acum există o rezervă capabilă pe care Tottenham se poate baza", a scris Football London, care a titrat "Radu Drăgușin e gata să răspundă problemei lui Ange Postecoglou în timp ce Tottenham îl așteaptă pe Micky van de Ven".

Tottenham se află pe locul 5 în Premier League, cu 53 de puncte, la două lungimi în spatele poziției a patra, ocupată de Aston Villa, care are un meci în plus.