VIDEO Daniel Boloca a debutat oficial la Sassuolo într-o nebunie de meci! Gol de 2-2 în minutul 90, apoi a urmat căruța de goluri în prelungiri

Daniel Boloca Cupa Italiei Echipa Nationala nationala Italiei Sassuolo Stranieri
Cătălin Parfene
Data publicarii: Luni 14 August 2023, 15:16
Data actualizarii: Luni 14 August 2023, 15:27

Sassuolo a trecut duminică de Cosenza în primul tur al Cupei Italiei, după o partidă spectaculoasă.

Cu mijlocașul român Daniel Boloca aflat la debutul oficial pentru Sassuolo, acolo unde s-a transferat în această vară de la Frosinone via ”o afacere de peste 10 milioane de euro”, echipa din Serie A s-a impus duminică la Cosenza, scor 5-2 după prelungiri, în primul tur al Cupei Italiei.

A fost 1-0 pentru formația din Serie B (Gennaro Tutino '9 - din penalty), apoi oaspeții au întors rezultatul prin golurile lui Nedim Bajrami ('45+4) și Andrea Pinamonti ('79 - din penalty), pentru ca golul de 2-2 al lui Simone Mazzocchi din minutul 90 să trimită partida în prelungiri.

Cosenza - Sassuolo 2-2 după 90 de minute, 2-5 după prelungiri

În prelungiri, experiența din Serie A și superioritatea numerică după cartonașul roșu primit de Giacomo Calo de la Cosenza ('100) și-au spus cuvântul: Sassuolo a înscris de trei ori pentru 5-2 (Emil Konradsen Ceide '105, Samuele Mulattieri '115 și '118) și s-a calificat astfel mai departe.

Boloca, deja fost internațional român (6 minute în mandatul lui Edward Iordănescu), pentru că recent a declarat că a ales reprezentativa Italiei, acolo unde a și fost convocat de altfel de fostul selecționer Roberto Mancini, și-a făcut debutul oficial la Sassuolo în acest meci nebun.

Daniel Boloca ”s-a descurcat bine și a avut un impact pozitiv în meci”

Revenit după o accidentare care l-a ținut departe de gazon în această vară, mijlocașul central a intrat în minutul 107 al întâlnirii în locul francezului Maxime Lopez, jucând prea puțin pentru a putea fi notat de publicațiile sportive din Italia, care s-au limitat în a sublinia debutul oficial al jucătorului pentru echipa din Serie A.

Sassuolo News a remarcat intrarea bună în joc și calitățile tehnice ale lui Boloca: ”s-a descurcat bine și a avut un impact pozitiv în meci”.