Adrian Mazilu, fără minute la Vitesse! Românul se îndreaptă către retrogradare

Adrian Mazilu Eredivisie Vitesse Stranieri
Data publicarii: Duminica 11 Februarie 2024, 10:14
Data actualizarii: Duminica 11 Februarie 2024, 10:11

Vitesse Arnhem, echipa lui Adrian Mazilu, a suferit un nou eșec în Eredivisie, iar fotbalistul român a fost rezervă neutilizată.

Vitesse, ultima clasată din Eredvisie, a început excelent meciul de pe terenul lui Heracles și conducea cu 2-0 în minutul 2-7, după golurile lui Kozlowski și Meulensteen. Gazdele au redus din handicap în minutul 30, prin Bruijn, iar Vitesse a rămas inferioritate chiar înainte de pază, după ce Isimat-Mirin a văzut al doilea cartonaș galben.

Cu un om în plus, Heracles a întors rezultatul în partea secundă și s-a impus cu 3-2 după dubla lui Jizz Hornkamp.

Deși echipa sa era condusă, antrenorul Edward Sturing nu l-a introdus pe Adrian Mazilu nici pe finalul jocului. Fotbalistul împrumutat de la Brighton a fost rezervă neutilizată pentru al doilea joc consecutiv din Eredvisie.

Mazilu rămâne cu 15 minute jucate în campionat, la partida cu Zwolle (0-1) și cu o repriză prinsă în duelul cu Cambuur (1-3), din Cupa Olandei.

Vitesse are doar 12 puncte acumulate în primele 21 de etape și ocupă ultimul loc, la șase lungimi în spatele poziției care duce la baraj.

În runda următoare din campionat, Vitesse va juca împotriva penultimei clasate, FC Volendam, pe teren propriu. Meciul este programat duminică, 18 februarie, de la ora 15:30.