Adrian Mazilu Eredivisie Vitesse Stranieri
Data publicarii: Vineri 26 Ianuarie 2024, 23:23
Data actualizarii: Vineri 26 Ianuarie 2024, 23:22

Adrian Mazilu (18 ani) a debutat în campionatul Olandei, la Vitesse Arnhem, formație care l-a împrumutat de la Brighton & Hove Albion.

La doar patru zile după ce a fost împrumutat de Vitesse, Mazilu a fost folosit timp de aproximativ 14 minute. Echipa tânărului fotbalist român a cedat în deplasare, contra lui Zwolle, scor 0-1, după un gol marcat de Eliano Reijnders, în minutul 16.

Adrian Mazilu, 14 minute și 5 atingeri la debutul pentru Vitesse

Mazilu a fost introdus pe teren în minutul 86, când l-a înlocuit pe fundașul central Ramon Hendriks. Fostul jucător al Farului a atins mingea doar de cinci ori și nu a putut pune în pericol poarta lui Zwolle.

Eșecul de vineri seară este al 13-lea suferit de Vitesse în cele 19 etape din Eredivisie. Echipa lui Adrian Mazilu este ultima clasată din campionatul Olandei, cu doar 12 puncte, la două lungimi în spatele poziției care duce la barajul pentru evitarea retrogradării.

Pentru Vitesse urmează meciul cu Go Ahead Eagles, de pe 4 februarie, iar trei zile mai târziu este programată partida cu Cambuur, din sferturile de finală ale Cupei Olandei.

• Adrian Mazilu este împrumutat de Vitesse până la finalul sezonului, fără opțiune de transfer definitiv.

În vară, Mazilu ar trebui să revină la Brighton, formație care l-a cumpărat de la Farul Constanța pentru 3 milioane de euro. Englezii au preferat să îl trimită în Eredivisie pentru a căpăta mai multă experiență înaintea debutului în Anglia.