VIDEO EXCLUSIV Edi Iordănescu a fost inspirat la pauză, în România - Slovenia 1-2: „Asta a impactat imediat”. La ce s-a referit selecționerul naționalei

Vali Andronescu
Data publicarii: Vineri 18 Noiembrie 2022, 10:42
Data actualizarii: Vineri 18 Noiembrie 2022, 16:19

România s-a confruntat cu Slovenia în amicalul de pe „Cluj-Arena”, scor 1-2. Următorul meci al tricolorilor va fi la Chișinău, împotriva Moldovei, duminică, de la ora 20:30.

România a început extrem de slab amicalul cu Slovenia. Oaspeții au intrat mult mai bine în joc și și-au creat încă din primele minute ocazii la poarta lui Horațiu Moldovan. Însă, în partea a doua a partidei, totul s-a schimbat.

Selecționerul Edward Iordănescu a schimbat decisiv la pauză, introducându-l pe Olimpiu Moruțan în locul lui Andrei Cordea. Fostul fotbalist de la FCSB a avut câteva șuturi fantastice la poarta lui Oblak și a fost la un pas să marcheze un euro gol, însă mingea a zguduit bara.

După meci, Edi Iordănescu a evidențiat faptul că schimbarea de la pauză a impactat imediat și a precizat că e bucuros că „tricolorii” au avut o altă față în repriza secundă.

„Schimbarea la pauză a impactat imediat. A avut o bară (n.r. Olimpiu Moruțan). Accentul a fost pus pe două lucruri. În primul rând, o parte motivațională. Și o parte tactică, mă bucur că echipa a reușit s-o pună în practică. Mă bucur că am reușit să mergem peste adversar”, a spus Edi Iordănescu după meci.

România - Slovenia 1-2

În meciul de pe stadionul Cluj Arena, slovenii au deschis scorul, prin Sesko, lovitură de cap în minutul 26. Cinci minute mai târziu, Sporar a dublat avantajul oaspeţilor. Drăguş a redus din diferenţă în minutul 64, inscriind din pasa lui Cristian Manea.

ROMÂNIA: H. Moldovan - Cr. Manea, Burcă, Nedelcearu (Drăguşin 72), Vătăjelu (Opruţ 60) - R. Marin (Boloca 84), M. Marin, Cicâldău (Olaru 60) – Cordea (46 Moruţan), Puşcaş, Drăguş (Petrila 73). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

SLOVENIA: Oblak - Stojanovic, Blazic (Mevlja 46), Bijol, Balkovec (Sikosek 70) – Lovric (Karnicnik 46), Cerin, Kurtic (Stankovic 85), Verbic (Horvat 79) - Sesko, Sporar (Vomberger 46). SELECŢIONER: Matjaz Kek

• Arbitru: Nicolas Laforge (Belgia)
  • Cartonaşe galbene: Drăguş 34, Olaru 82 / Lovric 23, Balkovec 48, Stojanovic 58, Verbic 66, Sikosek 83

Duminică, România va juca un alt amical, cu Republica Moldova, de la ora 20.30, la Chişinău.