OPINIE | PUȘCA ȘI cureaua lată, ce fotbaliști aveam odată! Leo Badea, după România - Finlanda 1-0

George Puscas Echipa Nationala edi iordanescu leo badea Romania - Finlanda Nationala
Data publicarii: Duminica 12 Iunie 2022, 03:21
Data actualizarii: Duminica 12 Iunie 2022, 08:27

România a învins Finlanda, scor 1-0, sâmbătă seara, pe Giulești, într-un meci din Nations League.

de Leo Badea

Nu știu ce este în capul lui George de tot încearcă să înscrie din lovitură de la 11m? Câte penalty-uri trebuie să rateze ca să înțeleagă că nu-i punctul lui forte?

Puscaș a pierdut lotul lui Inter după o lovitură ratată. Antonio Conte, antrenorul de atunci al lui Inter, nu l-a iertat că a ratat de la 11 m împotriva celor de la Tottenham, deși a făcut-o intr-un amical. Apoi a urmat acel mega-scandal cu selecționerul Cosmin Contra când a ratat cu Norvegia acasă  în octombrie 2019.

Contra l-a certat atunci si nu l-a iertat nici acum ca a batut el lovitura desi era desemnat Stanciu să o facă. Mă întreb cum de a incuviintat Edward sa bata Puscaș având în vedere mai vechea lui problemă. Când a luat balonul în brațe Puscaș oparit după episodul Contra a suflat în iaurt și a privit către bancă.

A ratat din nou spre disperarea tuturor românilor. Bine că a centrat perfect la golul lui Bancu.  Așa și-a mai spălat din păcate. Și, totuși, nu era mai bun un 2-0 la pauză? Selecționerul Iordănescu a fost înjurat înainte de începerea partidei. Halal suporteri! Supărat dar și super tensionat, Iordănescu nici nu a avut puterea de a se bucura de golul lui Bancu.

Naționala a jucat în Giulești datorită nevoii de suport al fanilor. După scandările tribunelor și după petardele din prima repriză, cred că FRF a refuzat deja să mai ducă naționala în Giulești. Eliminând ratarea penaltiului și ținând cont de barele lui Cicâldău și Marius Marin, după aspectul primei reprize cred că este cea mai bună repriză a tricolorilor sub bagheta lui Edy Iordănescu.

Si dacă tot am amintit de tricolori, cum naiba jucăm în alb-galben nu înțeleg? De unde albul ăsta? Nu înțeleg, nu știu și nici cretina combinație alb-galben n-am habar de unde a apărut, dar este jignitoare acceptarea acestui echipament! Pentru prima repriză aș mai remarca faptul că presiunea făcută de Becali l-a afectat pe tânărul Popescu.

Tavi Popescu dorind să demonstreze că e bun a fost practic cap de linie. Toate baloanele ajunse la el au sfârșit prin a ajunge la adversar. Nimic nu i-a iesit! Dar chiar nimic! Păcat. Dar merită să avem răbdare cu el. In repriza a doua ne-am retras în jumătatea noastră, iar Pușcaș ne-a exasperat cu seninătatea cu care ratează.

Bara lui Bancu și ratarea lui Mihăilă au încheiat niște contraatacuri tăioase, însă un pic cam prea puțin. O victorie muncită, meritată, care ne dă speranțe pentru viitor. Rău și dăunător este să vrei să fii ceea ce nu ești. Chiar dacă ne-am chinuit, aștia suntem. Nu avem un lider, nu avem un decar de meserie, dar începe să se contureze o echipă măcar ca spirit, mentalitate și angajament.

Felicitări, Edy! Ce a fost greu ai depășit - tracul primei victorii. Acum nu ne rămâne decât să sperăm că ai noștri vor suda victoriile între ele. Mă bucur că am depășit riscul de a fi seduși de frumusețea fotbalului spectacol și am demonstrat că putem învinge și fără călcâie, driblinguri și alte floricele. Am jucat simplu, am muncit, chiar dacă am fost dominați în repriza a doua până la urmă am meritat victoria. Să nu uităm că scopul scuză mijloacele.

Hai, România! Ne-ați deschis apetitul, vrem victorie cu Muntenegru!