Jucătorul care a atras toate privirile la România - Irlanda de Nord: "Nota 9! Cel mai bun de pe teren"

Conor Bradley Irlanda de Nord Romania Nationala
Data publicarii: Sambata 23 Martie 2024, 12:08
Data actualizarii: Sambata 23 Martie 2024, 12:06

România și Irlanda de Nord au remizat într-un amical disputat pe Arena Națională din București, scor 1-1.

Jamie Reid, atacant în liga a treia din Anglia, la Stevenage, a deschis scorul după doar 7 minute, în urma unui contraatac foarte rapid. Dennis Man a restabilit egalitatea în minutul 23, când a șutat puternic din careu, fără șansă pentru portarul Conor Hazard.

Conor Bradley, remarcatul presei din Irlanda de Nord după remiza cu România

Remarcatul serii din presa nord-irlandeză a fost Conor Bradley (20 de ani). Fundașul dreapta de la Liverpool a confirmat forma excelentă traversată la echipa de club și a impresionat pe ambele faze, contribuind inclusiv la contraatacul din care Irlanda de Nord a deschis scorul la București.

Jurnaliștii de la Belfast Live l-au notat cu 9 pe Bradley, pe care l-au considerat cel mai bun jucător de pe teren. "A acoperit fiecare fir de iarbă", au scris nord-irlandezii. În schimb, portarul Conor Hazard, care a încasat un gol de la Dennis Man, a primit cea mai mică notă, 5: "O eroare dezamăgitoare la golul egalizator și a fost înlocuit la pauză".

"O revenire binevenită pentru jucătorul de 20 de ani de la Liverpool. Explozia lui a dus la golul lui Reid și a fost un adevărat pericol când urca în atac. Un jucător magic și matur, care are atitudinea potrivită", a scris și Belfast Telegraph despre Conor Bradley, notat cu 8.

La doar 20 de ani, Conor Bradley are deja 13 meciuri în naționala de seniori a Irlandei de Nord. Fundașul dreapta, care a debutat la Liverpool în 2021, a strâns până acum 23 de meciuri, un gol și șapte pase decisive sub comanda lui Jurgen Klopp.

România - Irlanda de Nord 1-1

• ROMÂNIA: Fl. Niţă - Mogoş (Sorescu 46), Drăguşin, A. Burcă (Racoviţan 75), Cr. Manea - R. Marin (Şut 75), Cicâldău (Olaru 62) – Man (I. Hagi 75), N. Stanciu, Fl. Coman (Mihăilă 62) – G. Puşcaş. SELECŢIONER: Edward Iordănescu
  • IRLANDA DE NORD: C. Hazard (Peacock-Farrell 46) - Hume, Toal, McNair - Bradley, S. Charles, J. Thompson (McCann 71), Lane (McMenamin 62), Spencer – Reid (Magennis 71), Price. SELECŢIONER: Michael O'Neill
  • Cartonaşe galbene: A. Burcă 61, G. Puşcaş 76, Sorescu 90+1 / C. Hazard 44, McNair 81
  • Arbitri: Kristoffer Karlsson – Mehmet Culum, Fredrik Klyvere (toţi din Suedia) – Andrei Chivulete (România)