Echipa lui Contra a dezamagit la debut: "Asteptam mai mult de la nationala. Nu am vazut nicio imbunatatire” EXCLUSIV

Data publicarii: Luni 25 Martie 2019, 13:48
Data actualizarii: Luni 25 Martie 2019, 13:52

Romania a pierdut prima partida din preliminariile Euro 2020.

Echipa nationala de fotbal a Romaniei a fost invinsa de Suedia, scor 2-1, in deplasare, in primul meci din preliminariile Euro 2020, competitie la care tara noastra se numara printre gazde. Pentru suedezi au marcat Quaison (33) si Claesson (41), iar pentru „tricolori” a punctat Keseru (59). Marti, 26 martie, Romania va infrunta Feroe, de la ora 21.45, in direct pe PRO TV. Ioan Andone, fostul fundas central al echipei nationale, care are 55 de selectii pentru Romania, cu care a participat la Euro 1984 si CM 1990, spune ca suedezii nu au impresionat, dar elevii lui Cosmin Contra au deceptionat.

"Am facut o prima repriza foarte proasta, a vazut toata lumea lucrul asta. In momentul in care am jucat cu doi atacanti lucrurile s-au echilibrat, am inceput sa avem ocazii, am stat in terenul advers. Cu noroc, in minutele de prelungiri, puteam egala. Ma asteptam mai mult de la echipa nationala. La sistemul aliniat, 4-3-3, se anunta o echipa mai ofensiva, dar au fost jucatori care nu au prins o partida buna. S-a vazut ca Mitrita si Chipciu nu au fost intr-o zi prea buna. Nu au fost in regula, asteptam mai mult de la ei pe faza ofensiva.

Suedia e cum o stiam, puternica, agresiva, pragmatica, cu moral foarte bun. A jucat pe teren propriu si a profitat. Nu degeaba a castigat grupa cu Germania si Mexic la Mondialul din Rusia, unde a fost eliminata de Anglia. Sunt convins ca staff-ul nostru a analizat jocul lor, stia ca nu trebuie sa ne luptam cu ei din punct de vedere fizic, dar ma asteptam mai mult de la noi. Asta va fi un rezultat important in economia calificarii, un egal sau o victorie era fantastice. Acum e presiune mare sa ii batem acasa, suntem obligati.

Nu am vazut nicio imbunatatire a evolutiilor echipei nationale. Jucatorii trebuie sa faca mai mult, trebuie sa dea mai mult pentru echipa nationala. E clar ca nu avem jucatori sa traga echipa dupa ei, sa rezolve singuri meciurile, dar echipa trebuie sa compenseze, sa fie mai puternica, sa fie mai agresiva. Trebuie sa cautam in zona fundasilor centrali sa avem si alti jucatori, mai tineri, sunt niste posturi importante cele de fundasi centrali, iar odata cu inaintarea in varsta se mai pierd din reflexe, din prospetime.

La capitolul lucruri bune, pot remarca ca, in momentul in care am jucat cu doi atacanti, cu Keseru si cu Puscas, jocul a fost mai in regula. Poate sa fie o solutie eficienta schimbarea sistemului, sa jucam 4-4-2. S-a vazut la Stockholm ca echipa se simte mai bine cu doi atacanti care mentin posesia mai usor, fata de prima repriza, cand Puscas a fost foarte izolat. Repriza a doua cu Suedia a demonstrat ca trebuie facuta o schimbare de asezare in teren. Eu vreau sa vad si alti jucatori, cred ca exista solutii. Se spune ca suntem fricosi, ca incercam sa ne aparam prea mult si nici lucrul asta nu il facem la perfectie. Eu cred ca nu e vorba de frica aici, e vorba de putinta, de forma fizica...

Eu sper din toata inima sa ne calificam la Euro 2020. Ar fi mare pacat sa organizam meciurile si sa nu ajungem acolo. Trebuie sa facem orisice ca sa ne calificam, pentru ca jucam pe teren propriu, la Bucuresti. Nu stiu cand ne mai intalnim cu ocazia asta. Vad ca se vorbeste deja de meciurile cu Spania, Norvegia, de returul cu Suedia... Sfatul meu e sa o luam mai incet, sa ne concentram pe meciul cu Feroe, ca sa nu avem surprize”, a declarat managerul lui FC Voluntari pentru Sport.ro.