PSG, urmărită de ghinion și acasă! Patru bare și un penalty refuzat în meciul cu Borussia Dortmund

Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 07 Mai 2024, 23:49
Data actualizarii: Marti 07 Mai 2024, 23:49

PSG avea nevoie de două goluri pentru a obține calificarea în ultimul act al Champions League, după ce în meciul tur a pierdut cu 0-1 în fața Borussiei Dortmund.

Elevii lui Luis Enrique au intrat foarte motivați în meciul din returul semifinalelor Champions League, mai ales că aveau sprijinul a zeci de mii de fani parizieni.

PSG, Patru bare și un penalty refuzat în meciul cu Borussia Dortmund

PSG a controlat jocul și a avut mai multe ocazii la poarta adversă în prima parte a înfruntării, însă, în actul secund, parizienii au fost urmăriți de ghinion. Imediat după reluarea jocului, PSG a fost aproape să restabilească egalitatea la general, dar Zaire-Emery a nimerit bara laterală cu poarta goală.

Trei minute mai târziu, Hummels a deschis scorul în meciul de pe Parc des Princes cu o execuție cu capul.

În minutul 61, parizienii au mai avut o bară, la un șut puternic expediat de Nuno Mendes din afara careului.

În minutul 64, Hummels a avut o intervenție dură asupra lui Ousmane Dembele, iar parizienii au cerut penalty. Daniele Orsato, arbitrul meciului, a arătat însă, spre nemulțumirea parizienilor, că faultul s-a produs în afara careului. Reluările au arătat că, într-adevăr, contactul dintre Hummels și atacantul lui PSG s-a produs la câțiva centimetri în afara careului.

Cu câteva minute înainte de finalul meciului, Mbappe a nimerit și el bara cu o execuție din interiorul careului. Câteva secunde mai târziu, și Vitinha a nimerit bara transversală cu o execuție superbă de la distanță.