LIVERPOOL 2-0 PORTO, TOTTENHAM 1-0 MANCHESTER CITY | Liverpool a facut spectacol pe Anfield si a mai avut un gol anulat; Tottenham a dat lovitura pe final, dar l-a pierdut pe Kane

uefa champions league Champions League Liverpool - Porto sferturi uefa champions league Tottenham - Manchester City Liga Campionilor LIVERPOOL 2-0 PORTO, TOTTENHAM 1-0 MANCHESTER CITY | Liverpool a facut spectacol pe Anfield si a mai avut un gol anulat; Tottenham a dat lovitura pe final, dar l-a pierdut pe Kane

Fazele meciului

Min 78 - GOOOL TOTTENHAM | Sudcoreeanul Son da lovitura! Acesta e lansat in partea dreapta, scapa mingea catre linia de fund, dar aceasta nu iese cu intreaga circumferinta. Atacantul lui Spurs se intoarce si il executa pe Ederson cu un sut cu stangul, dupa ce il evita pe Delph

Min 58 - ACCIDENTARE la Tottenham |
Harry Kane s-a accidentat si a fost inlocuit cu Lucas Moura

Min 12 - PENALTY RATAT |
Kun Aguero rateaza 11 metri. Argentinianul bate prost, telefonat, iar Lloris apara

Echipele de start

LIVERPOOL 2-0 FC PORTO

Min 48 - GOL ANULAT LIVERPOOL |
Mane inscrie din centrarea lui Henderson, dar tusierul semnalieaza ofsaid

Min 26 - GOOOL LIVERPOOL |
Gazdele fac spectacol pe Anfield! Faza rapida, iar Trent Alexander Arnold centreaza in fata portii pentru Firmino. Brazilianul indeplineste o simpla formalitate

Min 5 - GOOOL LIVERPOOL |
Keita deschide scorul cu ajutorul unei devieri a lui Oliver Torres, dupa un sut de la 15 metri!

11:45 09 Apr
Confruntarile din sferturile UEFA Champions League incep marti, 9 aprilie, cu primele doua meciuri din aceasta saptamana. Tottenham - Manchester City si Liverpool - Porto se joaca de la ora 22:00!

TOTTENHAM - MANCHESTER CITY

Tottenham va juca primul sau meci din UEFA Champions League pe noul stadion de 62.000 de locuri impotriva rivalei din Premier League, Manchester City.

In optimi, Tottenham a eliminat Borussia Dortmund, in timp ce City a trecut de Schalke 04.

Ultimul meci direct intre cele doua echipe a avut loc in campionatul intern in octombrie 2018 si a fost castigat de echipa antrenata de Pep Guardiola cu 1-0.

Echipele probabile:

Tottenham: Lloris, Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Davies, Sissoko, Alli, Eriksen, Son, Rose, Kane

Manchester City: Ederson, Walker, Laporte, Otamendi, Mendy, Gundogan, Fernandinho, De Bruyne, Bernardo Silva, Sterling, Aguero

LIVERPOOL - PORTO

De partea cealalta, Liverpool pleaca favorita cu Porto, mai ales ca joaca pe teren propriu, pe Anfield.

Echipa antrenata de Jurgen Klopp a eliminat Bayern Munchen in optimile competitiei si intalnesc acum echipa pe care sezonul trecut au invins-o cu 5-0 in drumul lor spre finala UEFA Champions League.

Daca trec mai departe, cei de la Liverpool vor da in semifinale peste invingatoarea duelului Barcelona - Manchester United.

Liverpool: Alisson, Alexander-Arnold, Van Dijk, Matip, Robertson, Henderson, Milner, Keita, Salah, Mane, Firmino

Porto: Casillas; Maxi Pereira, Militao, Leite, Alex Telles; Otávio, Brahimi, Torres, Corona; Marega, Soares
  • UEFA CHAMPIONS LEAGUE
300x250
Institutul pentru Studiul Războiului: Rusia a obținut câştiguri teritoriale în Ucraina