CFR Cluj - FC Botosani Mihai Ciobanu Superliga Superliga
Data publicarii: Sambata 26 August 2023, 21:40
Data actualizarii: Sambata 26 August 2023, 21:40

CFR Cluj a învins-o pe FC Botoșani cu 3-1.

Cele două cluburi s-au înfruntat pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, în etapa a șaptea din noul sezon al Superligii României. Ardelenii au marcat de trei ori și au învins-o pe FC Botoșani, care a evoluat pe final în inferioritate numerică.

După meci, Mihai Ciobanu, interimarul botoșănenilor, a evidențiat faptul că tot staff-ul e îngrijorat de situația Botoșaniului, care se află pe locul 15 cu trei puncte după șapte runde disputate în Superliga.

„Cu ușurință au înscris, poate chiar am făcut un cadou. Trăim acum o frustrare, la finalul jocului, dar și după aproape o repriză întreagă în care am evoluat în inferioritate numerică.

Sigur că ne îngrijorează. Am mai spus-o, începând cu finanțatorul și asociații dânsului, toți suntem îngrijorați. E echipa Botoșaniului. Trebuie să avem grijă să ținem echipa intactă în prima divizie.

Lucrul ăsta trebuie să-l reușim cu victorii. Sigur, vor veni și victoriile. Va veni și momentul în care noi ne vom bucura după un meci și vom vedea mai liniștiți situațiile din teren.

Acum suntem îngrijorați, încercăm fiecare detaliu să nu-l pierdem din vedere și vedem. Doamne ajută”, a spus Mihai Ciobanu după meci.

Echipele de start

• CFR Cluj: Sava - Mogoș, Kreisc, Ajeti, Camora - Avounou, Tachtsidis, Muhar - Deac, Bîrligea, Otele
  • FC Botoșani: Ducan - Mutombo, Dican, Pius - Friday, Florescu, Zabou, Țigănașu - Pinson, Camara, Cărăușu

CFR Cluj - FC Botoșani 3-1

Phillip Otele a deschis scorul în minutul 21 al partidei, din pasa lui Ciprian Deac. Winger-ul nigerian a mai înscris, ulterior, o dată, în minutul 36, iar în repriza secundă, Tachtsidis a dus scorul la 3-0 dinr-o lovitură de la 11 metri (61').

FC Botoșani a micșorat diferența în minutul 65, grație reușitei lui Florescu, însă Olinga a văzut două cartonașe galbene în decursul a unui singur minut (70'), iar moldovenii nu au mai putut reveni pe tabela de marcaj.