PAOK-ul lui Răzvan Lucescu, eliminat din Cupa Greciei! Dramatism în semifinala cu Panathinaikos

Razvan Lucescu cupa greciei Panathinaikos - PAOK Salonic Superliga
Data publicarii: Miercuri 21 Februarie 2024, 22:40
Data actualizarii: Miercuri 21 Februarie 2024, 22:40

Panathinaikos a eliminat-o pe PAOK Salonic din Cupa Greciei miercuri, 21 februarie.

După ce în tur Panathinaikos s-a impus pe tabela de marcaj cu 1-0, în retur PAOK Salonic a înscris în minutul 72 (Andrija Zivkovic) pe ”Apostolows Nikolaidis Stadium” și a dus jocul în prelungiri.

Elevii lui Răzvan Lucescu au făcut 2-0 în minutul 105, grație reușitei lui Tomasz Kedziora, doar că Panathinaikos a micșorat diferența la ultima fază a partidei, în minutul 120+9, în urma golului marcat de Dimitrios Limnios, iar câștigătoarea s-a stabilit la loteria penalty-urilor.

După nouă lovituri de pedeapsă executate de PAOK Salonic în manșa secundă a semifinalei Cupei Greciei, dintre care patru au fost ratate, Panathinaikos a câștigat meciul în cele din urmă după ce s-a impus la penalty-uri cu 6-5.

• În finala Cupei Greciei, Panathinaikos o va întâlni pe câștigătoarea dublei manșe dintre Panetolikos și Aris

PAOK Salonic, în campionat

Formația dirijată de Răzvan Lucescu ocupă a doua poziție în clasament u 51 de puncte adjudecate după 23 de etape însemnate. PAOK Salonic a înregistrat, așadar, 16 victorii, trei rezultate de egalitate și patru înfrângeri.

La clubul elen, Răzvan Lucescu se află din iulie 2021 și mai are contract valabil până la finalul stagiunii 2026/27. 144 de apariții la cârma grecilor a bifat până acum antrenorul, care a obținut o medie de 1.92 puncte pe meci, conform statisticilor oferite de site-ul de specialitate Transfermarkt.