ANALIZĂ Marile minusuri ale lui Dinamo, expuse lejer de Măldărășanu. Cum s-a ajuns la înfrângerea dureroasă de la Sibiu

HERMANNSTADT - DINAMO analiza dinamo Marius Maldarasanu Superliga
Data publicarii: Duminica 17 Martie 2024, 21:00
Data actualizarii: Duminica 17 Martie 2024, 21:06

Hermannstadt - Dinamo 3-0, în prima etapă a play-out-ului.

Venită la Sibiu după 1-0 cu UTA, mulți fani și așteptări create de specialiștii care o dădeau aproape salvată de locul de baraj, Dinamo a eșuat lamentabil în prima dintre cele nouă "finale" din play-out.

A fost un 3-0 clar al lui Măldărășanu în fața lui Kopic, un semnal clar că tehnicianul croat mai are de lucrat în următoarea perioadă pentru a salva echipa de la retrogradare, "câinii" arătând câteva carențe care trebuie reparate în pauza provocată de meciurile amicale ale echipei naționale.

Alt Dinamo în deplasare

Etapa trecută, într-o victorie foarte importantă contra celor de la UTA Arad, Dinamo a emanat exact ce trebuie să emane o formație amenințată cu retrogradarea, iar cuțitul pus la os a stârnit o reacție bună.

Dacă împotriva echipei lui Rednic s-au văzut determinarea și agresivitatea impusă de Kopic și de fani, la Sibiu a fost o altă poveste. Dinamo a intrat crispată, parcă mulțumită de rezultatele obținute în etapele precedente, iar acest detaliu s-a tradus, imediat, într-un adevărat asediu al sibienilor.

Fără busolă la mijlocul terenului, cu atacanții izolați, dinamoviștii au lăsat tot greul pe umerii unei apărări șubrede, care a clacat sub focul de artilerie al atacanților lui Marius Măldărășanu. Pus la încercare la aproape fiecare fază de atac a adversarilor, barajul defensiv a cedat de trei ori, incapabil să găsească vreo soluție.

Moralul cade prea ușor

Scăpată de un gol anulat lui Ianis Stoica pentru un ofsaid milimetric, Dinamo pur și simplu nu s-a putut dezmetici, inevitabilul s-a produs în minutul 38 la reușita fiului lui Pompiliu Stoica, iar marea problemă a apărut abia apoi. În loc să se comporte ca o echipă orgolioasă, să aibă o reacție imediată după primirea golului, Dinamo a acuzat din plin șocul și a cedat practic meciul până la pauză.

Bucureștenii au încasat trei goluri în intervalul a doar opt minute, asta după ce la Cluj, contra CFR-ului, primise tot atâtea în 14 minute. Semn că Zeljko Kopic trebuie să lucreze la mentalul fotbaliștilor săi și să-i facă să treacă mai ușor peste primul moment greu al meciului, pentru că s-au adunat trei partide consecutive în care echipa nu a reușit să revină în meci după ce adversarul a deschis scorul. Ba dimpotrivă!

Atacul pozițional suferă

În rarele momente în care Hermannstadt i-a cedat cu adevărat inițiativa, Dinamo a arătat că nici atacurile poziționale nu sunt punctul ei forte. În lipsa lui Dennis Politic, omul care are obiceiul să dinamizeze acțiunile ofensive, oaspeții de duminică au arătat că nu pot crea pericol atunci când sunt lăsați să atace pozițional.

S-a întâmplat la start de meci, apoi în partea a doua, când lucrurile erau clare, dar "câinii" nu s-au putut apropia periculos de poarta lui Căbuz decât cel mult din faze fixe. Partea bună pentru Kopic e că are la dispoziție două săptămâni în care poate lucra acest aspect tactic, iar partea și mai bună pentru croat e că etapa viitoare va înfrunta Petrolul, o echipă aflată în degringoladă în ultima vreme.