FC Argeș - FCSB 2-3 | Dumiter, erou la datorie! A înscris în prelungiri și a adus victoria echipei lui Petrea, care se apropie la 5 puncte de CFR

FCSB FC Arges Superliga
Data publicarii: Duminica 20 Martie 2022, 19:30
Data actualizarii: Duminica 20 Martie 2022, 21:03

FCSB s-a impus în deplasarea cu FC Argeș, cu un gol marcat în prelungiri.

FC Argeș 2-3 FCSB

Roș-albaștrii se impun  în ultimul minut al prelungirilor partidei, datorită golului marcat de Dumiter, trimis în teren în locul lui Florin Tănase și ajung la cinci lungimi distanță de CFR Cluj în clasamentul play-off-ului.

FINAL!

Min. 90+4: GOOOOOL FCSB!Greab respinge în fața porții șutul lui Olaru, Dumiter profită de eroarea portarului și trimite în plasă!

Min. 86: OCAZIE FCSB! Coman combină cu Vali Gheorghe în careu, jucătorul șutează direct dar trimite peste poartă.

Min. 84: Încă o schimbare la FCSB. Dumiter intră în locul lui Tănase.

Min. 72: GOOOOOL FC ARGEȘ! Said execută puternic lovitura de pedeapsă și îl învinge pe Târnovanu!

Min. 71: PENALTY pentru FC Argeș! Crețu îl faultează pe Said în careu, iar arbitrul arată punctul cu var.

Min. 69: CARTONAȘ ROȘU! Șerban este eliminat după un incident cu Florin Tănase.

Min. 66: Trei schimbări și la FC Argeș. Viana a intrat în locul lui Ganea, Arias a fost trimis în teren în locul lui Tănase, iar Mușat a intrat în locul lui Dumitrașcu.

Min. 65: Încă o schimbare la FCSB. Șut intră în locul lui Edjouma.

Min. 64: OCAZIE FCSB! Tănase centrează din corner, Cristea reia cu capul, dar Greab este atent și respinge balonul!

Min. 56: GOOOOOL FCSB! Tănase execută lovitura de pedeapsă în stânga lui Greab, care atinge balonul, dar nu reușește să respingă!

Min. 54: PENALTY pentru FCSB! Tofan îl faultează pe Darius Olaru în interiorul careului, iar arbitrul arată punctul cu var.

Min. 50: OCAZIE FCSB! Octavian Popescu șutează puternic de la marginea careului, Greab atinge balonul care se lovește de transversală și cade ulterior în fața liniei porții.

Min. 46: Schimbare și la FC Argeș. Said intră în locul lui Dobrosavlevici.

Min. 46: Două schimbări la pauză pentru FCSB. Coman intră în locul lui Mamut, în timp ce Ianis Stoica este trimis în teren în locul lui Cordea.

Min. 46: A început a doua repriză!

PAUZĂ

Min. 44: GOOOOOL FC ARGEȘ! Șerban îl execută fără probleme pe Târnovanu, care sare în direcția opusă!

Min. 42: PENALTY pentru FC Argeș! Mamut îl lovește pe Ganea în interiorul careului, iar arbitrul arată punctul cu var.

Min. 39: GOOOOOL FCSB! Olaru centrează în fața porții, acolo unde Tănase apare perfect și trimite balonul în plasă!

Min. 34: Gazdele cer penalty după un duel între Miron și Tofan, în urma căruia fundașul roș-albaștrilor a atins balonul cu mâinile. Arbitru dictează fault pentru FCSB, iar între Miron și Tofan se iscă un conflict.

Min. 33: OCAZIE FC ARGEȘ! Balonul e centrat în careul roș-albaștrilor, Ișfan preia frumos, saltă mingea și reușește o execuție din foarfecă, dar Târnovanu e atent și respinge.

Min. 12: OCAZIE FCSB! Octavian Popescu șutează puternic din afara careului, dar balonul zguduie transversala!

Min. 3: OCAZIE FCSB! Darius Olaru pătrunde în careu și încearcă un șut la colțul lung, dar trimite pe lângă poartă.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

Spre deosebire de etapele trecute, Andrei Vlad a revenit în lotul roș-albaștrilor, însă se află pe banca de rezerve.

FC Argeș: Greab - Joao Miguel, Turda, Dobrosavlevici - Tofan, I. Șerban, Raynov, D. Dumitrașcu - Ișfan, G. Ganea, Cr. Tănase
Rezerve: Micle - C. Moisie, Viana, Boldor, N. Mușat, Honciu, Palic, Said, Arias
Antrenor: Andrei Prepeliță

FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Miron, I. Cristea, Radunovic - D. Olaru, Edjouma, Fl. Tănase - Cordea, Mamut, Oct. Popescu
Rezerve: A. Vlad - Fl. Coman, Ad. Șut, Dumiter, I. Stoica, A. Burlacu, V. Gheorghe, Ov. Popescu, Oaidă
Antrenor: Toni Petrea

Vicecampioana României vrea să își ia revanșa în fața lui FC Argeș, echipe care s-a calificat în playoff, în mare parte, grație succesului în fața elevilor lui Toni Petrea. Atunci, FCSB avea doar patru jucători de câmp pe banca de rezerve, însă situația s-a schimbat.

În prezent, după ce CFR Cluj s-a încurcat în duelul cu Farul Constanța, FCSB este la mâna ei în lupta pentru titlu. Dacă se impune în toate partidele, echipa lui Gigi Becali va deveni campioană după șapte ani de pauză.

De partea cealaltă, FC Argeș vrea să spele rușinea de după înfrângerea cu prima etapă și să demonstreze că rezultatul din sezonul regulat nu a fost doar o greșeală.

Statistica meciurilor directe

6 decembrie 2021, FC Argeş - Gaz Metan 1-2: a fost ultima înfrângere suferită de piteşteni pe teren propriu în Liga 1. Au urmat acasă patru succese şi două remize.

11 dintre cele 19 victorii bifate de roş-albaştri în acest sezon au fost izbutite la un gol diferenţă.

36 dintre cele 56 de goluri marcate de bucureşteni au fost reuşite în repriza secundă, dintre care 17 după minutul 75.

De la revenirea piteştenilor în principala competiţie internă din 2020, acestea s-au mai întâlnit de patru ori în Liga 1, de două ori s-au impus roş-albaştrii, un joc a fost câştigat de argeşeni, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Cea mai recentă întâlnire directă: 3 martie 2022, FC Argeş - FCSB 1-0, gol marcat de George Ganea.