VIDEO Campionatul Mondial de handbal masculin: știm meciurile din sferturi! Cu cine joacă Egiptul dinamoviștilor Zein și Shebib

Campionatul Mondial de handbal masculin Ali Zein Dinamo Lazar Kukic Mohamed Shebib Handbal
Data publicarii: Marti 24 Ianuarie 2023, 08:18
Data actualizarii: Marti 24 Ianuarie 2023, 08:24

2023 World Men's Handball Championship se desfășoară în Polonia și Suedia în perioada 11 - 29 ianuarie și a ajuns în faza sferturilor de finală.

Selecţionatele Norvegiei şi Danemarcei au încheiat neînvinse grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Polonia şi Suedia, după victoriile obţinute luni, în ultimele partide.

Norvegia a învins Germania cu 28-26 şi a câştigat grupa a treia, având victorii pe linie la acest turneu final.

Câştigătoarea ultimelor două titluri mondiale, Danemarca, a învins Egiptul cu 30-25, condusă de Mathias Gidsel (8 goluri), Simon Bogetoft Pytlick (8) şi Mikkel Hansen (6).

De la africani, pivotul Mohamed Shebib (CS Dinamo Bucureşti) nu a marcat, dar interul Ali Zein (CS Dinamo) a reuşit 3 goluri.

Danezii au făcut, totuşi, un pas greşit, remiza de joi cu Croaţia (32-32).

Centrul Lazar Kukic (CS Dinamo) a reuşit un gol pentru Serbia, care a obţinut o victorie de palmares, 32-30 cu Olanda.

În sferturi (25 ianuarie) vor avea loc duelurile Franţa - Germania, Suedia - Egipt, Norvegia - Spania şi Danemarca - Ungaria.

6. Belgia 0

* Primele două clasate din grupele principale s-au calificat în sferturile de finală.