Campionatul Mondial de handbal masculin Ali Zein Dinamo Lazar Kukic Mohamed Shebib Handbal

VIDEO Campionatul Mondial de handbal masculin: știm meciurile din sferturi! Cu cine joacă Egiptul dinamoviștilor Zein și Shebib

2023 World Men's Handball Championship se desfășoară în Polonia și Suedia în perioada 11 - 29 ianuarie și a ajuns în faza sferturilor de finală.

Data publicarii: Marti 24 Ianuarie 2023, 08:18
Data actualizarii: Marti 24 Ianuarie 2023, 08:24

Selecţionatele Norvegiei şi Danemarcei au încheiat neînvinse grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Polonia şi Suedia, după victoriile obţinute luni, în ultimele partide.

Norvegia a învins Germania cu 28-26 şi a câştigat grupa a treia, având victorii pe linie la acest turneu final.

Câştigătoarea ultimelor două titluri mondiale, Danemarca, a învins Egiptul cu 30-25, condusă de Mathias Gidsel (8 goluri), Simon Bogetoft Pytlick (8) şi Mikkel Hansen (6).

De la africani, pivotul Mohamed Shebib (CS Dinamo Bucureşti) nu a marcat, dar interul Ali Zein (CS Dinamo) a reuşit 3 goluri.

Danezii au făcut, totuşi, un pas greşit, remiza de joi cu Croaţia (32-32).

Centrul Lazar Kukic (CS Dinamo) a reuşit un gol pentru Serbia, care a obţinut o victorie de palmares, 32-30 cu Olanda.

În sferturi (25 ianuarie) vor avea loc duelurile Franţa - Germania, Suedia - Egipt, Norvegia - Spania şi Danemarca - Ungaria.

6. Belgia 0

* Primele două clasate din grupele principale s-au calificat în sferturile de finală.