”O haită de proști”. Scandal imens în Franța. Suporterii au făcut, din nou, ”prăpăd”
![O haită de proști . Scandal imens în Franța. Suporterii au făcut, din nou, prăpăd Paris FC Olympique Lyon](https://res.sport.ro/assets/sport/2021/12/18/image_galleries/739699/acuzatii-dure-dupa-paris-fc-olympique-lyon-o-haita-de-prosti_1_size6.jpg)
Un nou scandal de proporții în Franța. De această dată, la meciul dintre Paris FC și Olympique Lyon.
De data aceasta, evenimentele au avut loc în Cupa Franței. Paris FC s-a duelat cu Olympique Lyon, vineri seară, iar meciul a fost întrerupt din cauza unor incidente provocate de suporterii celor două echipe.
Pierre Ferracci, președintele Paris FC, a vorbit despre acest eveniment și aruncă vina în ”curtea” suporterilor celor de la Olympique Lyon.
„Erau familii şi mulţi copii. A fost un meci bun şi am arătat că putem face faţă, chiar dacă am luat un gol în minutul 45. Şi apoi, o haită de proşti a distrus totul ca de obicei. Acest grup de proşti sunt ultraşii din Lyon.
Este evident că ei sunt la originea incidentelor, chiar dacă Olympique Lyon a fost deja nevoit să ofere o altă versiune. Am auzit chiar că mai mulţi fani PSG de la tribuna de la Auteuil i-a atacat.
Am auzit asta în rândurile liderilor de la Lyon. Jean Michel-Aulas trebuie să facă curățenie la clubul său, acţiunile fanilor vor face rău fotbalului francez”, a spus Ferracci.
Ce s-a întâmplat la meciul dintre Paris FC și Lyon
Partida de vineri, de pe Stadionul Charlety, a fost întreruptă în minutul 44, după ce Moussa Dembele a înscris golul egalizator. Suporterii echipei din Lyon au atacat galeria din Paris, iar de acolo lucrurile au degenerat.
Echipele s-au întors pe teren după pauză, dar meciul a fost iarăși amânat. Ulterior, crainicul arenei a anunțat că meciul va fi suspendat. Lyon riscă să fie eliminată la ”masa verde” din Cupa Franței.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News