Mourinho e singurul antrenor din lume care a reușit asta! L-a întrecut pe legendarul Sir Alex Ferguson

Jose Mourinho AS Roma Conference League Jupp Heynckes Sir Alex Ferguson Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 16 Aprilie 2022, 09:27
Data actualizarii: Sambata 16 Aprilie 2022, 10:48

AS Roma, echipa pregătită de tehnicianul portughez, a obținut calificarea în semifinalele Conference League după 1-2 și 4-0 cu ”coșmarul” din grupele competiției, Bodo/Glimt.

Roma lui Jose Mourino a reușit, în sfârșit, să nu se mai facă de râs în fața norvegienilor de la Bodo/Glimt și, după 2-2 și 1-6 în grupe și 1-2 în turul sferturilor din Conference League, s-a impus de data aceasta cu 4-0 în returul de pe ”Stadio Olimpico” și a obținut calificarea în semifinale, unde o va întâlni pe Leicester City.

11 semifinale + 100% finale câștigate în Europa

Mourinho a devenit astfel singurul antrenor din lume cu 11 semifinale în cupele europene, peste cele 10 ale legendarilor Alex Ferguson și Jupp Heynckes, conform Federației Internaționale de Istorie și Statistică a Fotbalului.

Mai mult, de fiecare dată când au ajuns în sferturile din Liga Campionilor, Cupa UEFA, Europa League sau Conference League, echipele conduse de portughez s-au calificat! Mourinho are și 100% finale câștigate în Europa: 4 din 4!