FOTO Mai au nevoie de Messi? Rivalii lui Cristiano din Arabia Saudită fac show la Mondial. Real Madrid, următoarea pe listă

Al Hilal CM al Cluburilor Cristiano Ronaldo messi Real Madrid Fotbal extern
Ionuț Axinescu
Data publicarii: Marti 07 Februarie 2023, 23:18
Data actualizarii: Marti 07 Februarie 2023, 23:54

Al Hilal a reușit marea surpriză la Campionatul Mondial al Cluburilor și acum se pregătește să joace cu trofeul pe masă.

Campioana Arabiei Saudite a învins-o pe Flamengo, scor 3-2, în semifinalele turneului care se desfășoară în aceste zile în Maroc. Salem Al-Dawsari, omul care a îngenuncheat Argentina la Mondial, a fost eroul partidei.

Al Hilal e în finala Campionatului Mondial al Cluburilor. Istvan Kovacs a avut mult de furcă

Atacantul saudit în vârstă de 31 de ani a înscris de două ori, în minutele 4 și 45+9, ambele reușite din penalty. Al-Dawsari a semnat și un assist superb la al treilea gol al echipei sale, înscris de Luciano Vietto. Pentru brazilieni a punctat Pedro, în minutele 20 și 90.

Meciul, disputat la Tanger, a fost arbitrat de românul Istvan Kovacs, care a avut mult de furcă. Centralul român a acordat două penalty-uri pentru saudiți și l-a eliminat pe brazilianul Gerson în finalul primei reprize. Sud-americanii au protestat îndelung la deciziile arbitrului din Carei.

Al Hilal va întâlni în ultimul act câștigătoarea dintre Real Madrid și Al Ahly, campioana Egiptului. Partida se va juca la Rabat, pe 11 februarie. Pentru saudiți, prezența în finală este o premieră, după ce la edițiile din 2019 și 2021 au ocupat locul al patrulea.

Trupa pregătită de argentinianul Ramón Díaz a mai jucat un meci înaintea semifinalelor, contra celor de la Wydad Casablanca. Saudiții au câștigat la loviturile de departajare, după ce scorul fusese egal, 1-1, după 120 de minute. Al Hilal a marcat golul egalizator în al patrulea minut de prelungire, printr-un penalty transformat de Kanno.