VIDEO Darwin Nunez, ratare uriașă la debutul pentru Liverpool: "Pentru asta am plătit 100 de milioane?"

Darwin Nunez Liverpool Manchester United Fotbal extern
Data publicarii: Marti 12 Iulie 2022, 18:39
Data actualizarii: Marti 12 Iulie 2022, 18:42

Liverpool a suferit un eșec clar în primul amical al verii, contra lui Manchester United, scor 0-4.

Sancho, Fred, Martial și Pellistri au marcat pentru Manchester United în amicalul din Thailanda, la debutul lui Erik ten Hag pe banca formației de pe Old Trafford.

Darwin Nunez, ratare uriașă la debutul pentru Liverpool

Jurgen Klopp a folosit trei echipe diferite pe parcursul meciului, iar la Liverpool a debutat și Darwin Nunez, atacantul cumpărat de la Benfica, în schimbul sumei de 75 de milioane de euro (100 de milioane de euro, cu bonusuri incluse), care ar trebui să fie înlocuitorul lui Sadio Mane.

Intrat pe teren în minutul 62, Darwin Nunez a avut o șansă uriașă de a înscrie primul gol în tricoul lui Liverpool. Pe finalul jocului, Mohamed Salah a nimerit bara cu un șut din marginea careului, iar uruguayanul a șutat mult peste poartă din opt metri, deși portarul lui Manchester United era căzut pe gazon.

Darwin Nunez a fost autorul unei ratări importante și la un antrenament al lui Liverpool de dinaintea meciului cu Manchester United. Videoclipul cu un șut mult peste poartă din poziție foarte bună a fost postat pe rețelele sociale, iar mai mulți fani s-au grăbit să-l critice pe cel care poate costa 100 de milioane de euro.

"Am fost păcăliți", "Noroc că-l avem pe Jota", "Aduceți-l înapoi pe Mane", "Pentru asta am plătit 100 de milioane de euro?" sau "E următorul Andy Carroll" au fost câteva dintre comentariile fanilor de pe Twitter, conform Daily Mail.

Liverpool, spulberată de Manchester United în primul amical al verii!

Jadon Sancho a deschis scorul pentru Manchester United, în minutul 12, cu un șut din interiorul careului, după o respingere greșită a tânărului fundaș dreapta Isaac Mabaya (17 ani).

Manchester United a majorat avantajul în minutul 30. După o nesincronizare între Henderson, Phillips și Joe Gomez, mingea a ricoșat la marginea careului, iar Fred, mijlocașul formației de pe Old Trafford, l-a lobat superb pe Alisson, aflat la marginea careului de șase metri.

Imediat după al doilea gol primit, în minutul 32, Jurgen Klopp a decis să facă 10 schimbări, singurul jucător care și-a păstrat locul fiind Alisson.

La câteva secunde după modificările efectuate, Liverpool a mai încasat un gol. Fundașul stânga Rhys Williams a fost deposedat ușor de Anthony Martial, care a avansat până aproape de poartă și l-a lobat pe Alisson.

La pauză, a venit rândul lui Manchester United să facă 10 schimbări, în timp ce Liverpool l-a înlocuit și pe Alisson cu Adrian. Ulterior, în minutul 61, Jurgen Klopp a decis să rotească din nou și să facă alte 10 schimbări, pe teren intrând fotbaliști precum Salah, Fabinho, Virgil van Dijk sau Alexander-Arnold.

Liverpool nu a reușit nici cu a treia echipă să marcheze golul de onoare, iar cea care a mai înscris o dată a fost tot Manchester United. În minutul 77, tânărul mijlocaș uruguayan Facundo Pellistri a finalizat după o pasă decisivă a lui Amad Diallo.

S-a terminat 4-0 pentru Manchester United, echipă pentru care a debutat și singurul transfer făcut în această vară, fundașul Tyrell Malacia, cumpărat de la Feyenoord, pentru 15 milioane de euro.