Premier League Jurgen Klopp Liverpool Manchester United Fotbal extern
Data publicarii: Marti 12 Iulie 2022, 18:10
Data actualizarii: Marti 12 Iulie 2022, 18:14

Liverpool, vicecampioana Angliei și finalista Ligii Campionilor, a suferit un eșec drastic contra rivalei Manchester United, în primul amical al verii, scor 0-4.

Partida de verificare s-a disputat pe Stadionul Rajamangalay, din Bangkok, Thailanda, în fața a aproximativ 50.000 de fani, iar Manchester United, condusă în premieră de noul antrenor Erik ten Hag, a rezolvat meciul din prima repriză.

Liverpool, spulberată de Manchester United în primul amical al verii!

Jadon Sancho a deschis scorul pentru Manchester United, în minutul 12, cu un șut din interiorul careului, după o respingere greșită a tânărului fundaș dreapta Isaac Mabaya (17 ani).

Manchester United a majorat avantajul în minutul 30. După o nesincronizare între Henderson, Phillips și Joe Gomez, mingea a ricoșat la marginea careului, iar Fred, mijlocașul formației de pe Old Trafford, l-a lobat superb pe Alisson, aflat la marginea careului de șase metri.

Imediat după al doilea gol primit, în minutul 32, Jurgen Klopp a decis să facă 10 schimbări, singurul jucător care și-a păstrat locul fiind Alisson.

La câteva secunde după modificările efectuate, Liverpool a mai încasat un gol. Fundașul stânga Rhys Williams a fost deposedat ușor de Anthony Martial, care a avansat până aproape de poartă și l-a lobat pe Alisson.

La pauză, a venit rândul lui Manchester United să facă 10 schimbări, în timp ce Liverpool l-a înlocuit și pe Alisson cu Adrian. Ulterior, în minutul 61, Jurgen Klopp a decis să rotească din nou și să facă alte 10 schimbări, pe teren intrând fotbaliști precum Salah, Fabinho, Virgil van Dijk sau Alexander-Arnold.

Liverpool nu a reușit nici cu a treia echipă să marcheze golul de onoare, iar cea care a mai înscris o dată a fost tot Manchester United. În minutul 77, tânărul mijlocaș uruguayan Facundo Pellistri a finalizat după o pasă decisivă a lui Amad Diallo.

S-a terminat 4-0 pentru Manchester United, echipă pentru care a debutat și singurul transfer făcut în această vară, fundașul Tyrell Malacia, cumpărat de la Feyenoord, pentru 15 milioane de euro.

De asemenea, la Liverpool și-a făcut apariția, din minutul 62, atacantul Darwin Nunez, cumpărat în această vară, de la Benfica, pentru 75 de milioane de euro.

Din lotul lui Manchester United nu face parte Cristiano Ronaldo, care nu a călătorit în Thailanda pentru cantonamentul echipei. Portughezul a învocat probleme familiale.

Echipa de start a lui Liverpool: Alisson - Mabaya, Phillips, Gomez, Chambers - Morton, Henderson, Carvalho, Elliott, Firmino, Diaz

Echipa de start a lui Manchester United: De Gea - Dalot, Varane, Lindelof, Shaw - McTominay, Fred - Sancho, Fernandes, Rashford - Martial

Liverpool, din minutul 32: Alisson, Frauendorf, Williams, Matip, Tsimikas, Bajcetic, Clarkson, Milner, Jones, Clark, Oxlade-Chamberlain. (La pauză, Alisson a fost înlocuit cu Adrian)

Manchester United, în repriza secundă: De Gea, Wan-Bissaka, Bailly, Telles, Malacia, Savage, Iqbal, Van de Beek, Pellistri, Amad, Elanga. (În minutul 68, David de Gea a fost înlocuit cu Tom Heaton)

Liverpool, din minutul 62: Adrian - Alexander-Arnold, Van Dijk, Konate, Robertson - Fabinho, Thiago, Keita - Hill, Salah, Nunez