VIDEO "Este pentru prima dată când fac asta". Jurgen Klopp, aflat în fața unei premiere în meciul cu Slavia Praga

Europa League Jurgen Klopp Liverpool Mo Salah Europa League
Data publicarii: Vineri 15 Martie 2024, 10:22
Data actualizarii: Vineri 15 Martie 2024, 10:26

Liverpool s-a calificat fără emoții în sferturile de finală din Europa League. Partida a fost pe PRO ARENA și VOYO.

Liverpool a învins, pe teren propriu, scor 6-1, pe Sparta Praga, în returul optimilor de finală ale competiției. La general, cormoranii s-au impus cu un categoric 11-2.

Liverpool câştigase la Praga cu 5-1, dar startul manşei secunde, de pe Anfield, a fost devastator. Cu Mo Salah pentru prima oară titular în acest an, gazdele conduceau cu 3-0 în minutul 10, iar Gakpo a înscris pentru 4-0 în minutul 14.

Elevii lui Jurgen Klopp au ridicat piciorul de pe acceleraţie, permiţându-le celor de la Sparta Praga să înscrie golul de onoare, iar în repriza secundă au mai lovit de două ori, încheind meciul cu un 6-1 reconfortant şi cu o calificare în sferturi obţinută "en fanfare".

Jurgen Klopp, obligat să ia o decizie neașteptată

După meci, tehnicianul neamț a dezvăluit că Mo Salah trebuia să joace aproximativ 70 de minute, însă accidentarea lui Bobby Clark i-a dat planurile peste cap. Egipteanul a revenit după o perioadă de absență cauzată de o accidentare suferită la Cupa Africii pe Națiuni.

"Mo are o poveste specială, nu era stabilit să joace 90 de minute, însă mi-a fost clar că Bobby trebuie schimbat.

I-am spus să stea locului (n.r. - lui Mo Salah). Cred că este pentru prima dată când i-am spus unui jucător 'încetează să te aperi', nu mai alerga în acea direcție. Este foarte experimentat", a mărturisit Jurgen Klopp.