VIDEO EXCLUSIV Eroul de la Moscova! Patson Daka, 4 goluri în Europa League în victoria lui Leicester cu Spartak Moscova

Data publicarii: Miercuri 20 Octombrie 2021, 19:56
Data actualizarii: Miercuri 20 Octombrie 2021, 20:20

Leicester City a obținut o victorie uriașă pe terenul lui Spartak Moscova, 4-3, în runda a treia din Grupa C din Europa League.

După thriller-ul din meciul trecut cu Manchester United, când au câștigat cu 4-2, elevii lui Brendan Rodgers au avut parte de o nouă partidă de coșmar contra lui Spartak Moscova, în grupele Europa League.

Rușii au început fenomenal meciul, iar în minutul 44 aveau deja 2-0, grație golurilor marcate de Sabolev și Larsson. Însă, la ultima fază a primei reprize, Patson Daka (23 ani) a redus din diferență, iar până în minutul 79, atacantul din Zambia a izbutit să marcheze de patru ori, ducând scorul la 4-2.

Spartak Moscova a redus din diferență în minutul 86, prin reușita lui Sabolev, doar că golul rusului nu a fost de ajuns, iar Leicester a obținut trei puncte cruciale pentru calificarea în primăvara europeană.

Patson Daka a fost transferat de Leicester în această vară de la Red Bull Salzburg în schimbul a 30 de milioane de euro, iar în cele 7 meciuri din acest sezon, atacantul a înscris de cinci ori. Cu cele patru reușite contra lui Spartak Moscova, Daka a devenit primul jucător din Zambia care marchează un hatrick într-o competiție europeană.