FOTO ȘI VIDEO Nu a avut nevoie decât de cinci minute pentru o superexecuție. Introdus în minutul 87, Rafael Leao a marcat un gol spectaculos

Rafael Leao Campionatul Mondial de Fotbal Campionatul Mondial Qatar 2022 Portugalia CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 06 Decembrie 2022, 23:41
Data actualizarii: Miercuri 07 Decembrie 2022, 00:48

Portugalia s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a surclasat Elveția cu scorul de 6-1, pe Lusail Stadium din Al Daayen.

Ceea ce era considerat cel mai echilibrat duel din optimile de finală a ajuns o reprezentație de forță pentru lusitani, care au beneficiat de revelaţia Goncalo Ramos (21 ani), autorul primei triple de la Cupa Mondială din Qatar.

Pentru Seleccao au marcat Goncalo Ramos (minutele 17, 51, 67), Pepe (minutul 33), Raphael Guerreiro (minutul 55) şi Rafael Leao (minutul 90+2), în timp ce golul de onoare al elveţienilor a fost reuşit de Manuel Akanji (minutul 58).

Pepe a devenit, la 39 ani şi 283 de zile, al doilea cel mai vârstnic marcator din istoria Cupei Mondiale, fiind devansat doar de camerunezul Roger Milla, care înscria la 42 de ani, în 1994.

Rafael Leao, gol spectaculos la cinci minute de la introducerea pe teren

Introdus în minutul 87, Rafael Leao a închis tabela de marcaj în minutul 90+2, după ce a scăpat liber pe partea stâng şi a marcat cu un şut cu boltă. Este a doua reușită a portughezului la această ediție a Campionatului Mondial.

Portugalia, campioana europeană din 2016, nu mai reuşise să treacă de optimi la Cupa Mondială din 2006, când a ajuns până în semifinale.